De vogels om ons huis Al jaren behoren wij tot de geluksvogels die rond hun huis het gezelschap genieten van di verse gevleugelde vrienden. Dat ook het vogelpad niet altijd over rozen gaat hebben we een paar jaar geleden ervaren. Er waren dat jaar zes broedgevallen: in de bruidsluier tegen de garagemuur: Witte Kwikstaarten, in de carport tegen het dak: Boeren zwaluwen, achter een regenpijp in de carport: Roodborsten, in de nestkast achter: Pimpelmezen, in de nestkast voor: Koolmezen en onder de dak pannen: Huismussen en Spreeuwen. Witte Kwikstaart We zagen de Kwikstaarten met rupsen en vlin ders maar het nest vliegen, maar om energie te sparen kwamen ze ook regelmatig bij ons op het terras wat kruimels voor hun jongen oppikken. De cake was duidelijk favoriet. Op den duur waren ze zo vrij dat ze rond onze voeten en onder de tafel zochten. We leerden mannetje en vrouwtje van elkaar on derscheiden en stelden vast dat het vrouwtje aan zienlijk meer voedsel binnenbracht dan het man netje: als het mannetje zijn kroost gevoed had scharrelde hij eerst wat in de omgeving rond - in de bruidsluier, op de dakrand, op de grond - en vloog dan weg om een kwartiertje later met gevul de snavel terug te komen. Ook dan geen haast: op de dakrand, op de grond, in de bruidsluier en dan pas naar het nest. Het vrouwtje daarentegen vloog na het voeden van de jongen rechtstreeks weg om voedsel te zoeken en als zij na een kwartiertje te rug was vloog ze pardoes naar het nest. Onze eer ste reactie was: wat een luie vader en wat een ijveri ge moeder, maar bij nader inzien was de conclusie: het is een zaak van taakverdeling. Hij heeft een veiligheidstaak, inspecteert voortdurend de omge ving en zij weet dat en vertrouwt daarop. De jonge kwikstaarten vliegen niet uit, zoals vo gels dat doen die in een nestkast opgroeien maar blijven eerst een poosje in de omgeving van het nest rondscharrelen. Ze zijn dan in de begroeing te zien en komen ook op de grond. Dit laatste werd een aantal fataal, die werden door een kat opge vreten. Witte Kwikstaart crFoto: Henk Harmsen. 53

Sterna | 1993 | | pagina 23