maakt met overige beleidsinstanties en beleidska ders van de provincie, gemeente en waterschap. Zoekend naar een voldoende bekendheid ten aanzien van de plannenmakerij, voor bewoners en belanghebbenden in het gebied, heeft het Bestuur lijk Overleg met enige regelmaat zogeheten gebrui kersavonden georganiseerd. Met het voort schrijden van de tenuitvoerlegging van de plannen en de actuele ontwikkelingen in het gebied voor zien deze ontmoetingen meer en meer als informatie-bijeenkomst in algemene zin. Daarbij is altijd sprake van tweerichtingsverkeer. Enerzijds wordt zo illustratief mogelijk de feitelijke ontwik keling naar voren gebracht, anderzijds kunnen be langhebbenden en belangstellenden hun vragen en suggesties inbrengen. Kortom een actieve wissel werking tussen bestuur en burger. Functies van het Krammer-Volkerak Een wezenlijk aspect dat inherent is aan inspan ningen rond een veranderingsproces is de functie toedeling. Een functie-toedeling is in zekere zin af hankelijk van bijzondere (gebieds)kenmerken en/öf (gebieds)gegevens. De verzelfstandiging van het Krammer-Volkerak heeft als kenmerk het ver vallen van de getijdenbewegingen. Daardoor is een ruime oppervlakte - vooral langs de oevers van het watergebied - permanent drooggevallen. Een doel op zich, is het om het water van zout naar zoet om te zetten. Dit is een optie die is gebaseerd op eerder gemaakte afspraken en genomen beslissingen. Daarnaast wordt in het gebied een feitelijke beper king gevormd door de Rijnschelde-verbinding, die de Antwerpse en de Rotterdamse havengebieden met elkaar verbindt, en de vaarroute tussen deze verbinding en de Krammersluizen. Als aanspraak- makende functies in het 'nieuwe' Krammer- Volkerak zijn de volgende opties de revue gepas seerd: natuurontwikkeling, landbouw, openlucht recreatie, beroepsvisserij, scheepvaart en waterbe heer. Bij het vertrekpunt van het Beleidsplan is gesteld dat in het algemeen de ontwikkeling van natuur, het uitbuiten van natuurpotenties de voor rang zal krijgen. Voor openluchtrecreatie is voor alsnog uitgegaan van geleidelijke en beheersbare groei, gebaseerd op mede-gebruik. De watersport ontwikkelingen lijken nog ruimte te hebben; in een aantal aanliggende havens is capaciteit voorhan den. De optie is niet in beeld genomen als het gaat om omzetting van arealen droogvallende gronden. Wel staat een indirecte relatie in de vorm van zoet waterleverancier voor ogen. De scheepvaartfunctie is buiten betwisting. Voor beroepsvisserij in het Krammer-Volkerak is geen expliciet rijksbeleid ge formuleerd. Ontwikkeling en perspectief Inmiddels zijn wij ruim zes jaar gevorderd. De bedoelingen van weleer, neergelegd in het Beleids plan zijn voor een deel zichtbaar, voor een deel nog niet aan de orde. Het permanente proces van bedoelingen versus realiseerbaarheid en beheers- 72

Sterna | 1993 | | pagina 18