Het Krammer-Volkerak ontwikkelde zich tot hét bolwerk van de Zwartkopmeeuw in Nederland. Hier twee paar (midden, staand) bij hun nest in een kokmeeuwkolonie. Foto: Mat Jongenelen. het Deltagebied, gelegen aan de zuidrand van het broedareaal, varieert sinds 1979 tussen 200 en 300. In het KrammerVolkerak lijkt het de soort goed te gaan. De 110 paar in 1992 betrof 42% van de tota le Deltapopulatie en ongeveer 20% van de Neder landse populatie. Strandplevier Charadrius alexandrinus De Strandplevier is de zeldzaamste van de in Noordwest-Europa broedende plevieren. De soort neemt overal in aantal af en tegenwoordig broeden er in NoordwestEuropa, inclusief de Franse Atlan tische kust, 1400-1600 paar (Meininger et al. 1993). Het Deltagebied is een belangrijk gebied voor de Westeuropese populatie, maar ook hier vertonen de aantallen een afnemende trend: van ruim 550 paar in het begin van de jaren tachtig tot minder dan 400 in 1992. Het Krammer-Volkerak heeft zich na 1987 ontwikkeld tot een belangrijk bolwerk voor de Strandplevier in de Delta. In 1992 broedden er zelfs 146 paar (39 van het totaal in het Deltagebied, 30% van de Nederlandse popula tie). Zwartkopmeeuw Larus melanocephalus Het belangrijkste broedgebied van de Zwart kopmeeuw is gelegen langs de Zwarte Zee. Daar naast zijn er enkele kleinere vestigingen langs de Middellandse zee. Tot voor kort was het broeden van Zwartkopmeeuwen in Noordwest-Europa een incidenteel verschijnsel, maar de laatste tien jaar heeft deze soort met name in het Deltagebied vaste grond onder de voet gekregen (Meininger Bek huis 1990). Sinds 1990 hebben er jaarlijks meer dan 100 paar gebroed in het Deltagebied en het aangrenzende deel van België, maar de broed plaatsen varieerden sterk van jaar tot jaar. In het Krammer-Volkerak broedde deze soort vooral op de Slikken van de Heen West. Een spectaculaire ontwikkeling vond plaats in 1993: op diverse plaatsen in het KrammerVolkerak broedden in to taal 142 paar Zwartkopmeeuw, meer dan 80% van de Nederlandse populatie! Dwergmeeuw Larus minutus In Nederland is de Dwergmeeuw een onregel matige broedvogel, die tot voor kort vooral in de noordelijke provincies tot broeden kwam. Nadat het Krammer-Volkerak is veranderd in een zoet meer, trekken hier jaarlijks grote aantallen Dwerg meeuwen door in het voorjaar. Ook blijven er ge durende juni en juli Dwergmeeuwen aanwezig, meestal onvolwassen vogels. In 1992 vond een mislukte broedpoging plaats op de Noordplaat (Meininger 1992), terwijl in 1993 twee mislukte broedpogingen plaatsvonden op de Krammersche Slikken Archipel. Dit zijn de eerste bekende broedgevallen in het Deltagebied. Kokmeeuw Larus ridibundus Sinds de afsluiting hebben zich op diverse plaat sen kolonies Kokmeeuwen gevestigd. Het broed- succes is in de meeste kolonies gering (o.a. door predatie van ratten en kleine marterachtigen). De laatste jaren zijn vooral de nieuw aangelegde ei landen in trek. In 1992 broedden er ruim 6500 paar, 21% van de populatie van het Deltagebied. 90

Sterna | 1993 | | pagina 36