Kustbroedvogels in het Krammer-Volkerak, 1987-93 IP Visdief. Foto: Peter Meininger. Peter L. Meininger, Cor M. Berrevoets Rob C. W. Strucker Sinds 1979 bestaat voor het Deltagebied een ononderbroken tijdreeks van gegevens over de broedpopulaties van 'kustbroedvogels' (Kluut, Steltkluut, plevieren, meeuwen en sterns). De ze gegevens worden jaarlijks verzameld door een groot aantal vrijwilligers, vogelwerkgroepen, beherende instanties, etc. Met ingang van 1990 zijn de inventatisaties van kustbroedvogels in het Deltagebied ook opgenomen in het biologisch monitoringprogramma van de rijkswateren. Hiermee is een professionele basis voor (aanvullend) veldwerk, de verwerking en de jaarlijkse rapportage van de gegevens gegarandeerd. Vóór de afsluiting van het getij in april 1987 was het aantal broedvogels in het Krammer-Volkerak vrij gering. Enkele paren Kluten en Bontbekple- vieren deden, veelal mislukte, broedpogingen langs dijkvoeten en op de hogere delen van schor ren. Op enkele schorren bevonden zich kolonies van Kokmeeuw en Zilvermeeuw. Verder kwamen er kustbroedvogels tot broeden op werkeilanden en andere 'kunstwerken' (Philipsdam, Grevelin- gendam, Hellegatsplein). Vrijwel direct na het permanent droogvallen van aanzienlijke oppervlakten slikken, platen en schorren werden deze gekoloniseerd door kust broedvogels. Dit artikel geeft een samenvatting van de ontwikkeling van de aantallen kustbroed vogels in het Krammer-Volkerak in de periode 1987-93. De aantallen worden vergeleken met die elders in het Deltagebied en in Nederland. Verder wordt kort ingegaan op de effecten van het gevoer de beheer en de verwachte toekomstige ontwikke lingen. Methoden In de jaren 1987-92 werd door (later in opdracht van) Rijkswaterstaat Directie Flevoland onderzoek verricht naar de ontwikkeling van de broedvogelpopulaties en de vegetatie in een aantal proefstroken (van Buel 1991, 1992). Daarnaast werden kolonievogels en andere kust broedvogels integraal geïnventariseerd, waarbij een deel Figuur 1Het Krammer-Volkerak met enkele in de tekst genoemde locaties. 88

Sterna | 1993 | | pagina 34