De waterplanten in het Volkerak-Zoommeer Onderwaterbegroeiing in het nu nog vrij heldere Volkerak-Zoommeer. Foto: W. Kolvoort. Hans Schutten, Edith van Dam Joan van der Velden Voor het Volkerak-Zoommeer is er, naast een aantal gebruiksdoelen zoals scheepvaart en landbouwwatervoorzieningen, voor natuur een belangrijke rol weggelegd. Zo is de hoofdfunc tie van de ondiepe gedeelten van het watersysteem, natuur. Er wordt hierbij gestreefd naar een helder watersysteem met veel waterplanten en met een door roofvis gedomineerde visstand. Waterplanten spelen een belangrijke rol in een helder watersysteem. Ze verminderen de erosie van de bodem en vormen een belangrijke leefomgeving voor verschillende waterorganismen zoals jonge vis en talloze ongewervelde waterdieren. Verder zijn waterplanten een belangrijke voedselbron voor herbivore watervogels zoals Knobbelzwaan en Meerkoet. Waterplantenkartering (methode) Vanaf 1987 is elk jaar is aan het begin van de zo mer vanuit een klein vliegtuig een inventariserende verkenning van de vegetatie uitgevoerd. Daarbij zijn foto's gemaakt en kaarten globaal ingetekend. Aan de hand van de foto's en de kaarten is een monsterprogramma voor de veldkartering opge steld. De veldkartering vond jaarlijks plaats in ju li. Hierbij is op een wisselend aantal plaatsen (af hankelijk van de luchtkartering) per soort de bodembedekking in een 10x10 m vak bepaald. Af hankelijk van waterdiepte en doorzicht gebeurde dit met een onderwaterkijker (emmer met perspex bodem) of door snorkelduikers. Het aantal monsterlocaties was in de eerste jaren na afsluiting door de lage vegetatiedichtheid gering. Dit aantal nam vanaf 1989 echter snel toe. In 1990 is in de ge hele dieptezone waarin waterplanten voorkomen (0,5-5m) de vegetatie gekarteerd. Vanaf 1991 is uit efficiency overwegingen het grote aantal monster punten (2000) van 1990 teruggebracht tot 360. De- 116

Sterna | 1993 | | pagina 62