Kaart vervaardigd door Nicolaes Visscher, ca. 1650. altijd heel duidelijk de kenmerken van zijn oorsprong en bestemming. De vestingwer ken worden in stand gehouden als een fraai voorbeeld van verdedigingsbouwkunst. Het Hollandsch Diep splitst zich hier in Haringvliet en Volkerak, dat zich, zooals ie der weet, weer voortzet in Krammer en Grevelingen. Als de vloed uit zee opkomt door die wateren, dan krijgen we op het ontmoetingspunt van Volkerak, Haringvliet en Hol landsch Diep een toestand, zeer gunstig voor het bezinken van slib en zand en zoo vin den we dan hier een verbijsterend stel van platen en geulen en dat nog wel in den grooten scheepvaartweg van Holland naar Zeeland en België, van den Rijn naar de Schelde. De naam "Hellegat" schijnt op dien ongunstigen en gevaarlijken toestand te zinspelen, maar de taalstudie leert ons dat hier 'hel' eigenlijk staat voor het goedige 'hil'. Men heeft wel eens gevreesd, dat de scheepvaart hier vrijwel onmogelijk zou wor den. Vandaar ook, dat de wensch werd geuit om maar veilig en wel een kanaal binnen door te maken van Willemstad naar de Schelde. Onze ingenieurs hebben die zaak eens bekeken, proeven genomen, berekeningen ge maakt en zijn tenslotte tot de conclusie gekomen, dat zij hier zoo goed als elders aan water en slib den weg kunnen wijzen. Zij hebben een langen leidam (23) gemaakt, zóó gelegen, dat de stroom zelf voor een veilige en diepe vaargeul zorgen moet. De schippers en de Belgen zijn daarmede nu, hopen wij, tevreden gesteld." Jac. P. Thijsse Uit: Onze groote rivieren 1938. Verkade album. 61

Sterna | 1993 | | pagina 7