Torenvalk O". Foto: Henk Harmsen. waren duidelijk voorkeursplaatsen. Na 15-7 heb ik het vrouwtje niet meer waarge nomen, het mannetje zag er af en toe zo verfom- fraaid uit dat ik bang werd dat hij 't loodje zou leggen, maar hij hield vol. Na begin augustus wer den de vogels niet meer waargenomen tot op de 16e hun roep te horen was: drie valken in de omge ving van de Abeel. De voedselvoorziening; het menu Dat de Torenvalk een muizenjager bij uitstek is, leidt bij mij geen twijfel meer; Er werden verschil lende soorten muizen aangevoerd: vanuit de pol der overwegend kleine grijze en uit de duinen vaak bruine. Deze laatste waren veel groter. Verrassend was dat het mannetje een keer met twee grijze muizen tegelijk aankwam. De prooidieren werden kennelijk bij de vangst onmiddellijk gedood. Ze werden in stukken gescheurd en verorberd. Eén keer zag ik een grijs muisje in z'n geheel naar bin nen gaan. Toen het mannetje vóór de broedtijd het vrouwtje nog vertroetelde zag ik op warme zonni ge dagen twee keer een hagedis als prooidier. Later waren er enige keren niet te herkennen kleine prooien, wat insekten geweest moeten zijn. In de periode dal de zangers uitvlogen zag ik twee keer een vogeltje als prooi, waarschijnlijk een mees en een mus. Het aantal gevangen vogels was ten op zichte van het aantal muizen te verwaarlozen. Ik kreeg ook niet de indruk dat het bestand aan zangvogels onder de aanwezigheid van de valken te lijden had. Ze waren er allemaal: Pimpelmezen, Koolmezen, Roodborsten, Winterkoningen (een nest op 10 m afstand), Spreeuwen, Merels en Zanglijsters. Natuurlijk waren er talloze braakballen, alle maal dezelfde grijze kleur, een enkele met restjes van insekteschildjes (chitine). Een vervolg? Begin oktober was er een paar keer een valk in de omgeving van het nest. Het dier liet zich ook horen (doen valken buiten het broedseizoen heel weinig). Eind oktober herkende ik het mannetje aan een wittige vlek. Hij vloog rond, liet zich ho ren, vloog naar het duin, waar hij in het zand ging krabben. Wordt nu het territorium voor het vol gend broedseizoen bepaald? We wachten in spanning af. Glazenburg W. G. Bootlaan 4 4328 LS Burgh-Haamslede 01115-2247 14

Sterna | 1994 | | pagina 16