Mieren Op een dag ontdekken de tuinmieren de afvoer van de vaatwasmachine. Onmiddellijk wordt er door verspieders een geurspoor gelegd en gaan er signalen naar het hoofdkwartier. Dat hebben ze gevestigd aan de voet van het pruimeboompje. Op de vraag wie of wat er in de mierenstaat de touw tjes in handen heeft, denken insektenkundigen dat alle inwoners met elkaar het brein vormen dat beslissingen neemt. Ze handelen instinctmatig. Ook bij de organisatie van een pendeldienst naar de pijp welke onze etensresten in het gemeentelijk riool loost. We zijn er vooralsnog onkundig van, maar op een dag opent moeder de klapdeur van de afwas ser om er nog een paar potten bij te zetten. Grote schrik. Er dribbelt een peloton mieren tussen het bestek ijverig heen en weer. Met een smak wordt de klep dichtgesmeten. Daarbij ontsnappen er een paar en dat worden de voorposten van een bezet tingsleger in de keuken. Dan grijpen we naar een spuitbus maar Eva beschikt anders. Vanaf heden gaan we weer met de bordenkwast zwabberen. En bij toerbeurt afdrogen. In geen geval resten op het aanrecht laten slingeren. Dan ontdekken de mie ren de bladluizen in het pruimeboompje. Geen ge mier meer in de keuken. Maar die bordenkwast, daar komen we nooit meer af. Trilspin Vandaag is het onze beurt om de stofzuiger door het interieur te slepen. Komen daarbij ook in de gang. Daar is de meterkast. Doen we ook even. Maar wat is dat? Moeder komt hier niet iedere dag. Daarom heeft de trilspin zich hier kunnen vestigen. Heerlijk zacht wiegt ze in haar eigen ge breide hangmatje. Op een afstand van een decime ter gaan we met een uitgestoken wijsvinger langs haar heen. Dan voelen we duidelijk een strak gespannen draad. Maar zien, nee. Voelen is hier geen aanschouwen. Dat klopt wel want Pholcus phalangioides kan een vrijwel onzichtbaar vang- netje spannen. Er loopt een pissebed over de gasbuis. Komt er juist nu een koopman een de deur. "Wilt u koeken kopen voor onze club? Neen!" Dat valt verkeert. Met een smak valt de deur dicht. En dan siddert het ganse territorium van de spin. De pissebed schrikt zich een ongeluk en verliest het evenwicht. Tuimelt precies in het wat warrig gesponnen matje. De spin komt regelrecht op hoge poten met een kleefdruppel aangerend. Daarmee kit ze de buit vast aan het web. Gaat dan het slachtoffer om zwachtelen en gereedmaken voor consumptie. Ze spuit gif naar binnen en dat lost de inwendige de len van het prooidier op. P.p heeft die dan zomaar voor het opslobberen. Het omhulsel kiepert ze uit het web. Links bij de gasbuis liggen nog meer weefselresten. De spin mag nog een poosje blijven.

Sterna | 1994 | | pagina 8