Een nestkast timmeren in de schuur. Krijgen daarbij onverwacht bezoek. Ze zit zomaar ineens vlak voor ons in het raamkozijn. De hommel vrouw komt niet van buiten even aanwippen. Nee, ze heeft waarschijnlijk ergens in de schuur de win ter doorgebracht. Darren en werksters van de aardhommelgroep laten in de herfst het leven. Be vruchte koninginnen vliegen weg en gaan op zoek naar een slaapplaats. Als dan de nieuwe lente roept maken ze zich op om een nieuwe kolonie te stichten. Onze bezoekster is ruim drie centimeter groot. Heeft vlak achter de kop een dwarse, gele band. Ook eentje op het achterlijf, maar dan een haartje breder. Nu schikt ze zich in een hoekje beschenen door de zon. Kijk nu, de voelsprieten van Bombus komen in beweging. Die gaan de omgeving verken nen. De linkertaster is groter dan de andere. Ze tikt er een beetje mee op het hout. Het diertje ziet er overigens wel wat verfrommeld uit. Wie weet in welk benauwd hoekje ze heeft zitten dutten. Nu komen ook de poten langzaam, heel langzaam van hun plaats. Ze worden haast slepend verzet. Zeg maar: vooruit geschoven. En zo scharrelt deze len tebode, voetje voor voetje, naar de rand van het kozijn. Moeder komt erbij. Staat in het deurgat met de rechterhand boven haar hoofd steunend tegen de deurpost. Ze komt het werk onzer handen bekij ken. "Wat een mooi kastje wordt dat. En zo dege lijk. Mmmm." Zou dat nu een echt schouderklop je zijn of een uit de strooppot? "Pas op," roept ze. Net te laat. B. terrestris tuimelt van het kozijn op de vlijmscherpe nageltjes die wij als hechtmateri- aal gebruiken. We proberen de hommel voorzich tig opzij te schuiven. Een ietsje te ver. Nu kukelt ze op de tegelvloer. Helemaal niet erg. Ze knapt ervan op. Ineens is ze klaarwakker. Rekt zich lek ker uit en neemt de kuierlatten naar buiten. Ze scharrelt wel een uur een beetje rond. Maar dan ineens is het zover en snort ze over de ligusterheg het zonlicht tegemoet in een kringloop der natuur. J. van Putten Lijsterbesweg 37 Middelharnis 7

Sterna | 1994 | | pagina 9