Vinkenbaanverslag over 1993 Waterpieper, een zeldzame vangst op de vinkenbaan. Foto: Henk Harmsen. L. van Ree In het 34e vangseizoen behaalden we een score van bijna 3400 vogels. Om precies te zijn: 3339; meer vangsten dan ooit tevoren. Toch zijn er weer aardig wat verschuivingen in de soor ten en aantallen. De Vink is voor het derde achtereenvolgende jaar van de eerste plaats verdre ven. De Roodborst staat nu no. 1 met 595 vangsten, gevolgd door de Graspieper met 529 vang sten. Pas op de derde plaats volgen de Vinken met 214 vogels. De lijsterachtigen, vooral de Koperwieken vielen wat terug, vermoedelijk door de vele dagen met oosten-, noordoosten- en noordenwind. Veel trekkers gingen waarschijnlijk hoog over ons heen met de wind in de rug. Verloop vangseizoen Er trad slechts één kleine invasie op, in dit geval van Zwarte Mezen omstreeks half september. De topdag was 11 september met een dagvangst van 44 Zwarte Mezen. Daarna liep de invasie snel dood. Van de dwaalgasten vingen we weer een Siberi sche Tjiftjaf op 29 oktober. Verleden jaar hadden we er twee, die we toen Phylloscopus collybita abiëtinus noemden. Na een balgenstudie in Am sterdam blijkt dat onjuist. De twee exemplaren van vorig jaar en het ene exemplaar van dit jaar blijken van verder te komen, ruwweg ten oosten van de Siberische rivier de Lena. De juiste naam is Phylloscopus collybita fulvescens. In opdracht van het Vogeltrekstation noemen we ze Siberische Tjiftjaf. Een tweede rariteit betrof de vangst van een Sperwergrasmus. Deze zomervogel hadden we éénmaal eerder (in 1989) op 30 augustus gevangen. Dit exemplaar vingen we op 7 november met te rugvangsten op 8, 9 en 11 novmber. De vogel was niet in beste conditie. Vermoedelijk was het dier met te geringe trekdrift, die de winter hier wel niet zal overleven. Het normale overwinteringsgebied is Afrika. Een nieuwe soort voor de baan betrof een dood gewone Gierzwaluw, die tussen de begroeiing ge raakte en niet meer weg kon komen. Door de toevallige vangst van een Oeverpieper, die we op voer gebracht hebben, konden we 2 Oe- 18

Sterna | 1994 | | pagina 20