Drie keer "Kor en Bot" Arthur Oosterbaan Eén van de aardigste genootschappen die Nederland kent, is "Kor en Bot". Ik ben er nu vijf jaar lid van. De leden vormen een bont gezelschap. Paleontologen, Zeeuwse notabelen, mosselvissers, biologen, allerlei aanhang en belangstellenden verzamelen zich op een zater dagochtend in de nazomer op de mosselkotter ZZ8 van de familie Schot in de haven van Zie- rikzee voor een unieke vistocht. In de Hammen, het tientallen meters diepe zeegat in de Golf van Schouwen (even mooi als die van Napels!) gaan de korren overboord en deze dreggen van grote diepte vreemde zaken op. Op dek wordt de buit in eerste instantie onder zocht op botten van zoogdieren uit de Ijstijden en de tussenliggende warmere perioden. Daar is het allemaal om begonnen. Sinds 1951 heeft het ge nootschap "Kor en Bot" resten van zuidelijke oli fanten, mastodonten, paarden, herten, hyena's, walrussen en andere exotica voor de wetenschap opgediept. Ondergetekende is drie keer meegeweest op deze genoeglijke tochten, met veel plezier en belangstel ling, niet alleen voor de botten, maar ook voor de levende have, die mee opgedregd werd. Op diepten tot 40 meter is het moeilijk door te dringen in de Oosterschelde, en de "Kor en Bot"-tochten zijn buitenkansjes om iets over het diep verborgen le ven in genoemde zeearm te weten te komen. Bij deze publiceer ik een soortenlijst van drie tochten, die een aardig beeld geeft van de lokale fauna. Zo'n 30 soorten waren op alle drie de toch ten present. Verder zijn er enkele opvallende veran deringen in de loop van de tijd te constateren, vooral onder de krabben. De opkomst van de Blauwvoetzwemkrab is spectaculair. Deze fraaie krab is in september 1990 voor het eerst in de Oos terschelde gevangen (Adema, 1991). In 1994 is het de algemeenste krabbesoort geworden. Elk jaar heeft wel enkele bijzondere vondsten: De spin- krabben en de bijzondere garnaaltjes van 1989, het Porseleinkrabje en de Goudkammetjes van 1991, en in 1994 de Zeemuis. Van de familie Schot vernam ik dat zij enkele keren per jaar deze bij zonder fraaie en opvallende borstelworm in hun korren aantroffen. Volgend jaar komt er vast weer een andere bijzondere verschijning uit de diepten naar boven! Literatuur ADEMA, J. P. H. M., 1991: De plotselinge verschijning van de Blauwpootzwemkrab in de Oosterschelde, Zeepaard 51 15-17. Blauwpootzwemkrab Liocarcinus depurator. Tekening: J. Wessendorp (uit: Krabben van Nederland en België).

Sterna | 1994 | | pagina 10