Wintervogels op Goeree-Overflakkee 1993-1994 Vogelwerkgroep Goeree-Overflakkee Weersomstandigheden In ons land is meestal sprake van zachte winters en dan zeker in het Delta-gebied. Ook de afgelo pen winter was mild, maar evengoed kregen we twee perioden met vorst. De eerste, in de tweede helft van november, bezorgde ons één van de koudste novembermaanden van deze eeuw. De tweede vorstperiode viel in de tweede helft van fe bruari. Beide invallen van de kou voltrokken zich net na de teldagen. In december kregen we een opmerkelijke hoe veelheid regen te verwerken. Het weer op de teldagen was niet slecht. Wel stond er steeds een krachtige wind, maar het bleef meestal droog en het zicht was goed. tabel 1 Ganzen Rietgans Veruit de beste maand voor de Rietgans was de cember. De score van 5.000 ex. was bijzonder hoog, want alleen in december '85 werden meer Rietganzen geteld (toen ruim 11.000). Grote groe pen werden gemeld uit polder Den Bommel (2.500), van de Krammer Slikken (1.499), uit pol der Het Oudeland van Ooltgensplaat (388) en uit polder Dirksland (300). Al spoedig was een flink gedeelte verder getrok ken en in januari telden we 628 Rietganzen, de echte overwinteraars. In de andere tellingen kwa men, net als in andere jaren, weinig tot geen Riet ganzen voor. Kolgans Uitermate verrast werden de tellers door het ho ge aantal Kolganzen. Al in november arriveerden, net voor de vorstperiode, de eerste groepen. Doch dit was slechts een voorproefje van wat ons in de cember te wachten stond. Toen werden op 18 plaatsen Kolganzen waargenomen met een voor Goeree-Overflakkee onwaarschijnlijk totaal van bijna 17.000 vogels. Daarbij viel ook op dat ruim de helft op Oostflakkee verbleef, terwijl deze soort over het algemeen meer aan de westkant van het eiland te vinden is. Januari bracht weliswaar een lager aantal (ruim 9.500), maar behoorde ook tot de uitschieters met de Zuidelijke Slikken (3.700) en polder Den Bom mel (2.000) als grootste leveranciers. Februari gaf weer een normaal beeld met 1.885 Totaal bijna 17.000 Kolganzen in december '93 op Goeree-Overflakkee. Foto: Henk Harmsen. Kolganzen. Komende winters zullen moeten uit wijzen of afgelopen winter een uitzondering voor wat betreft de Kolgans is geweest. Grauwe Gans Alhoewel de Grauwe Gans het hele jaar door op Goeree-Overflakkee te bewonderen valt, richtte onze aandacht zich tijdens de wintertellingen vooral op de in Noord-Europa broedende en hier overwinterende of doortrekkende vogels. November bracht ons een mooi aantal Grauwe Ganzen, maar ook voor deze soort was december een bijzondere maand. Op de 18e werden meer 35

Sterna | 1994 | | pagina 13