tussen contrasteert een schitterende Vogelmelk. Haar deftige naam luidt: Ornithogalum umbel- latum. Het Griekse woord ornithos betekent vogel en gala staat voor melk. De bloemsteel bevat dan ook melksap. Maar wat de vogels hiermee van doen hebben, is ook voor de Flora van Oudemans een raadsel. De soortnaam umbel latum wil zeggen dat de bloemen in een scherm staan. Nou ja. In de lente schiet er tussen de bladeren een kale bloeistengel omhoog. De bloemen ervan hebben een kroon van zes stralende, witte blaadjes die met z'n allen wel een soort scherm vormen. Ze houden van zonlicht. Bij donker weer sluiten de bloemen 'zich. Daarom had ook onze gast 's avonds de ogen dicht. Hoe het met haar is? Ze is gegaan zoals ze is ge komen. Een raadsel. Had blijkbaar geen zin zich langs het tegelpad vegetatief te vermeerderen. Te rug naar haar natuurlijke groeiplaats. Naar een wegberm achter een Meidoorn bij Den Bommel. Tussen de Margrieten van de Lorredijk en naar het gezelschap van Fluitekruid in Kraayenstein. Zo zeldzaam is ze niet, onze Flakkeese Vogel- melk. Gedicht voor land- en tuinbouw Voor het eerst een merel horen zingen. Het eerste wilde viooltje gevonden. De kastanjes in bloei. Het eerste speenkruidbloempje gezien. De eerste zwaluw waargenomen. Voor het eerst gegeten zonder lamp. Bloeiend klein hoefblad gevonden. Voor het eerst een koekoek gehoord. Het eerste gras gemaaid. De kersenbomen bloeien. De peren in bloei. De appels in bloesemtooi. De eerste aardbeien. De aalbessen rijp. De kersen rijp. De haver op het veld rijp. De eerste peren. De laatste maaltijd zonder lamp. De eerste appels. De eerste druiven. Het laatste bad in de open lucht. Het vertrek van de zwaluwen. Het laatste gras gemaaid. Voor het eerst de kachel aan. De eerste rijp. De laatste roos. De eerste sneeuw gevallen. Jules Deelder Uit: Dag en nacht geopend De Bezige Bij, Amsterdam 43

Sterna | 1994 | | pagina 21