Broedvogels van Zeeland Jan-Willem Vergeer Gerard van Zuylen Provincie Zeeland aan wat tabellen over dichtheden en kaartjes met de ver spreiding van landschapstypen en kenmerkende soorten, was me heel wat liever geweest. Gelukkig is er ook nog een tweede deel met de bespre king per soort, dat goed leesbaar is en heel wat informa tie over het voorkomen van de soort in verleden en heden bevat. Bij iedere soort is een verspreidingskaart opgeno men waarop de dichtheid (aantal broedparen/100 ha.) of aantal territoria staat aangegeven. Overigens zijn deze kaarten op een eenmalige inventarisatie gebaseerd, waar van het tijdstip tussen sommige telgebieden wel acht jaar kan verschillen. Het boek besluit met een korte evaluatie van de ont wikkeling van de vogelstand in verleden, heden en toe komst. De degelijke vormgeving (gebonden, stevige gladde omslag, evenwichtige lay-out), aardige vogeltekeningen van Jaco Walhout, vele landschaps- (vnl. van Huib Meulblok) en vogelfoto's (merendeels van Henk Harm- sen) en de inhoud van Hoofdstuk 3 (Soortbespreking), vormen voor mij de aantrekkelijke kanten van deze uit gave. VergeerJ-W. G. J. C. van Zuijlen, 1994. Broedvo gels van Zeeland. Stichting Uitgeverij KNNVUtrecht. ISBN 90-5011-067-3 Prijs f 59,50. Verkrijgbaar in de boekhandel. 50 Overige publicaties De Grevelingen geteld Onder bovengenoemde titel verscheen in augustus een uitgebreid rapport over de maandelijkse watervogeltel lingen en jaarlijkse broedvogelinventarisaties in de Gre velingen van 1986-1993. Hierin worden de resultaten van deze door het Staatsbosbeheer georganiseerde tellingen besproken en in verband gebracht met bijvoorbeeld, ver anderingen in de voedselsituatie, ontwikkeling van het landschap enz. Het rapport is samengesteld door Kees de Kraker. Belangrijke veranderingen die in deze periode plaats vonden, waren de afname van plantenetende vogelsoor ten en een sterke toename van het aantal viseters. Bij de broedvogels liepen de aantallen kustvogels verder terug en nam het aantal struweelvogels toe. Voor iedereen die belang stelt in de Grevelingen een in teressant rapport! Het rapport is te bestellen door overmaking van f 12,50 (incl. verzendkosten) op gironr. 1626442 t.n.v. Staatsbos beheer te Middelburg o.v.v. "De Grevelingen geteld". Het rapport is verder verkrijgbaar bij het Bezoekerscen trum de Grevelingen op De Punt en bij Staatsbosbeheer in Middelburg. Watervogeltellingen in het zuidelijk Deltagebied 1987-91 Evenals in de Grevelingen, worden er in alle overige grote Deltawateren maandelijks watervogeltellingen ge houden. De gegevens van alle tellingen worden door het Rijksinstituut voor Kust en Zee (voorheen Rijkswater staat dienst Getijdewateren) gebruikt voor een biolo gisch monotoringprogramma om o.a. de gevolgen van de Deltawerken op het voorkomen van vogels te bestuderen. Regelmatig worden de resultaten van een aantal jaren sa mengevat in een rapport. Het onlangs verschenen rapport (382 blz.) bevat een schat aan gegevens, die overzichtelijk per soort gerang schikt zijn. Vooral de gegevens over populatiegrootte, percentage dat daarvan in Nederland en in het Deltage bied geteld wordt, het kaartje met de verspreiding in het Deltagebied en de grafiek met de verdeling per maand over de verschillende wateren, bieden in een oogopslag een heleboel informatie. Een prima naslagwerk, dat bo vendien door het wat kleinere formaat en gladde kaft, handig is in gebruik. Peter L. Meininger, Cor M. Berrevoets, Rob C. W. Strucker. 1994. Watervogeltellingen in het zuidelijk Del tagebied. Rapport RIKZ-94.005. Den Haag. Het rapport is niet in de handel. Een aantal exemplaren is beschik baar voor bibliotheken, instituten, werkgroepen e.d. Gemotiveerde, schriftelijke verzoeken om een exem plaar kunnen worden gericht aan: RIKZ t.a.v. P. L. Meininger Postbus 8039 4330 EA Middelburg

Sterna | 1994 | | pagina 28