Figuur 1. Overzicht van welen (verdwenen en bestaand) op Goeree 1 - Meindertswaal 10 2 - weel langs de Langedijk 11 3 - sluisgat of spuycomme langs de 12 Langedijk 13 4 - weel langs de Groenendijk 14 5 - weel hoek Groenendijk/Groeneweg. 15 6 - weel langs de Groenendijk 16 7 - sluisgat langs de Groenendijk 17 8 - weel Visschershoek 9 - Lodders Waal weel Zuidhoek weel haven Ouddorp weel Steenweg weel Jillesweg Vingerling De Kersouse Waal weel in de Kleine Zuiderpolder kleine weel in de Kleine Zuiderpolder 18 - weel bij Stadtwijck 19 - weel Nieuw Stellendam 20 - weel Wouterinapolder 21 - weel Zuid Havendijk 22 - de Pit van Bragger 23 - weel in de Nieuwe Oostdijksche polder 24 - weel bij het "Plaatje" 25 - de kleyne Wael De bovenstaande opsomming zal beslist niet volledig zijn. Zo is bijvoorbeeld de grote spui- kom in de Koude Hoek buiten beschouwing ge laten. Hetzelfde geldt ook voor een ringdijk aan de noordkant van de Groote Zuiderpolder, in de huidige Adrianapolder op de kaart uit 1696. Hier is niets meer van terug te vinden. De selectie van geschikte locaties Voor welke locaties is het mogelijk en het meest gewenst om een weel te herstellen en/of opnieuw aan te leggen? Hiervoor zijn een aan tal factoren van belang. In willekeurige volgorde kunnen worden ge noemd: Ook is gebruik gemaakt van de "Beschrijving van het eiland Goedereede en Overflakkee" van J. v.d. Waal en F.O. Vervoorn uit 1895, voor de jaar tallen van de inpolderingen en de dijkdoorbraken. Verder zijn alle plaatsen in het terrein bezocht en fotografisch vastgelegd. Er is gezocht naar af wijkende pereeelsvormen, lagere delen en de typi sche krommingen in de dijk. Welke waarde heeft de weel voor de natuur? Kan bijvoorbeeld een goede waterkwaliteit worden gerealiseerd? Is er veel of weinig natuur of oppervlaktewater in de buurt? Behalve de natuurwaarden op zich gaat het ook om de toegevoegde waarde die de weel binnen de ecologische infrastructuur van het 60

Sterna | 1994 | | pagina 10