kee. Historische gegevens hebben wij gehaald uit: - oude kaarten, zoals de 'Atlas van het eiland Goedereede en Overflakkee', van J.H. Kips uit 1835. Wat daarbij opvalt zijn de oude contou ren van vroegere schorren en platen die thans nog zichtbaar zijn (b.v. Oudelandsedijken). - Het boek De waterkeeringen, waterschappen en polders van Zuid-Holland", van Jhr. Teixei- ra de Mattos, 1941. Via Teixeira de Mattos zijn door de oude benamingen oude structuren nog herkenbaar. Bijzonder boeiend iis ook hoe de loop van veel watergangen hierin beschreven is. B. Gegevens omtrent de huidige situatie Recente gegevens zijn minder boeiend. Hierbo ven heb ik reeds verwezen naar de beide inventari saties die we hebben gemaakt. Een achteruitgang van ca 30% is toch wel schrikbarend veel. C. Onderlinge relaties van gebiedjes Bekijken we Goeree-Overflakkee vanuit de lucht dan zien we een groen eiland van april tot aan de oogsttijd. Pas na de oogst komt het blijvend groen te voorschijn en dat is afgezien van wintertarwe en groenbemesters en enkele wei- degraslanden erg weinig. Alleen buitendijks ziet het er natuurlijk groen uit. Daar roemt ook elk gemeente- bestuur op het eiland over. De eb- en vloed- situatie van voorheen had blijkbaar minder uitstraling, terwijl deze na tuurvorm zeker niet minder waardevol was dan de huidige. Blijven we nog even boven Goeree-Overflakkee zweven, dan valt wel de krekenstructuur op. Lin ten door het landschap worden ze elders wel ge noemd. Helaas hebben de kreken op Goeree-Over flakkee, en zeker de kreekoevers, geen of weinig samenhang met elkaar. Bovendien staan de kreken en de kleine natuurelementen onder grote nadelige invloed van de maatschappelijke ontwikkelingen (landbouw, wegenbouw, woningbouw). Natuur elementen (zeker de kleine) worden alleen geac cepteerd als ze niet nadelig zijn voor die ontwikke lingen. En dat is een duidelijke miskenning. Constaterende dat de kreken nagenoeg nog de enige historische natuur- en landschapselementen zijn, kon het niet anders of dit moest ons uit gangspunt zijn van een te maken natuurontwikke lingsplan, als begin of zelfs herstel van ecologische verbindingen. Bekijken we de loop van vele oude kreken dan loopt er een groot aantal in een min of meer noord-zuid richting. Niet al deze lijnen lopen ech ter van buitendijk tot buitendijk, maar met enig herstel van kreekresten en het inpassen van andere natuurelementen, zoals overhoekjes, bestaat er wel de mogelijkheid hiertoe. Te denken valt hierbij aan: - herstel van lage kreekoevers (êêuwkanten) - beperkte aanleg van bossages ter accentuering - extensief gebruik en aangepaste beplantingen (b.v. solitaire bomen. Is ons plan haalbaar? Vooropgesteld, het is niet onze bedoeling om de natuur van eeuwen her te herstellen. Dat zou ook niet lukken zonder getijde-invloed. Ook staat ons geen ontwikkeling voor ogen, zoals men die voor Tiengemeten heeft. Wij hebben wel de intentie om de nu geïsoleerde natuur- elementen op het eiland meer (zo veel mogelijk) met elkaar te verbinden. Bij de haalbaarheid hebben we gedacht aan: - de acceptatie binnen de agrarische wereld, als grootste grondgebruiker - de planologische haalbaarheid en - de financiële haalbaarheid. Het uitvoeren van ons plan betekent dat er in grepen in de bestaande agrarische en planologi sche situatie noodzakelijk zullen zijn. Kreken lopen grillig. Dat is lastig voor de mo derne landbouw. Regelmatige horen we agrarisch ondernemers klagen over gérende percelen langs kreken. Gérend land kost de ondernemer extra tijd aan bewerkingen e.d.. Op zich heeft de landinrich ting hierin reeds enige verbetering gebracht. Bij een beperkt aantal kreken heeft de landinrichting zelfs eeuwkanten hersteld. Gelet op het grote aan tal kreken op het eiland menen wij, dat nog meer wenselijk en mogelijk is. Tot nu toe zijn vaak rechttrekken en dempen als oplossing voor gérende kreken gekozen. Wij stel len: zoek het in het omgekeerde: creëer rechte oe vergebiedjes. Dan ontstaan er ook rechte percelen. Dit hoeft niet ten koste van een goede economi sche ontwikkeling in het gebied te gaan te gaan. Als voorbeeld van zo'n rechttrekking kan gewezen worden op het gebied rond de Groote Kreek bij Oude Tonge. Het lijkt ons een uitdaging om in overleg met betrokken ondernemers deze aanpas singen hierop aan te brengen. Ter illustratie: met de aankoop van 1 ha grond kan een kreekoever van 10 m breed en 1 km lang tot ontwikkeling gebracht worden! Zo slaan we meer vliegen in één klap: - de ergernis en het economisch nadeel van de agrarische ondernemer, i.v.m. gérend land, neemt af - er ontstaat een ecologische verbinding tussen 80

Sterna | 1994 | | pagina 30