Verenigingsnieuws Schouwen-Duiveland Frans Jansen uit Brouwershaven Naar aanleiding van het aftreden van Frans Jansen, had de redactie een gesprek met onze voormalige voorzitter. Na 21 jaar voorzitterschap van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland, trad Frans Jansen dit jaar af. Hij werd opgevolgd door Albert van Harinxma thoe Slooten. Tijdens zijn voorzitterschap bekleedde Frans nog tal van andere functies binnen de Neder landse natuurbeschermingswereld. Functies, die hij een zodanige invulling wist te geven, dat hij daar verschillende malen voor onderscheiden werd. Op Schouwen-Duiveland is "Frans Jansen uit Brouwershaven" dan ook een begrip geworden dat een hoog natuurgehalte kent. Op 16 april werd door de Natuur- en Vogelwacht in Slot Moermond een afscheidsreceptie aangeboden, bij welke gelegenheid Frans de "Gouden Lepelaar", het insigne van Vogelbe scherming, door Nico de Haan kreeg opgespeld. De Vogelwacht zelf kwam in latere instantie nog met een "Zilveren Stern", zodat Frans z'n colbert tegenwoordig glimt van het edelmetaal. Wellicht toevallig, maar op de dag dat de redactie Frans opzocht om dit stukje te kunnen schrijven, was hij juist onderscheiden met de "Gouden Garnaal", een insigne uit het bedrijfs leven. Met het aftreden van Frans Jansen, verloor de Vogelwacht een bijzondere voorzitter, die mede dankzij zijn vele contacten met natuurbeschermingsinstanties, overheden en be drijfsleven, veel voor onze vereniging heeft betekend. Wortels Integenstelling tot veel andere bestuursleden lig gen de wortels van Frans ook op Schouwen- Duiveland. Hij heeft zich ingezet om de rijke na tuur van dit gebied en de omringende zeestromen, zoals hij die in zijn jeugd leerde kennen en waarde ren, te behouden. Een aantal factoren uit die jeugd waren van doorslaggevend belang voor de wijze waarop hij later het voorzitterschap vervulde. Voor zover Frans zich kan herinneren was hij al tijd al geïnteresseerd in de natuur. Terugdenkend aan de tijd dat hij een kleine jongen was, noemt hij het binnenkomen van de garnalenvissers die re gelmatig wat voor hem meenamen, bijvoorbeeld een zeeanemoon. Zo ontdekte je dat een afge scheurd stukje van een zeeanemoon weer tot een compleet exemplaar kon uitgroeien. Levendig staan de lessen "Natuurlijke historie" waarin het leven van de bijen werden behandeld, hem nog voor de geest. Ook de gefascineerde blik waarmee zijn grootvader naar landschappen, schilderijen, tekeningen of kaarten kon kijken bleef hem bij. De ligging van de ouderlijke woning bij de haven ingang van Brouwershaven (deze werd bij aanleg van de jachthaven gesloopt) en het beroep van zijn vader (garnalenhandelaar), zorgden voor een ster ke binding met het water. Het water dat rees en het water dat viel. Z'n vader liep vaak met een horloge de preciese kentering van het tij vast te stellen. Dat op en neergaande water met de natuur die daarbij hoorde zitten diep in zijn jeugdherinnering veran kerd. Frans Jansen tijdens een paddenstoelenexcursie van de Natuur- en Vogelwacht op 14 oktober 1989. Foto: Teun Rosmolen. Over het verzamelen van eieren, een van de jeugdervaringen waarmee veel anderen kennis maakten met de natuur, zegt hij: "dat zou ik ook niet kunnen". Zo vertelt hij een verhaal, hoe hij als jongen van een jaar of vier/vijf, met zijn vader naar een zingende leeuwerik zat te kijken waarbij deze een gedicht aanhaalt waarin het nestje met de jongen werd uitgemaaid en elk couplet eindigde 82

Sterna | 1994 | | pagina 32