Veren igingsn ieuws Sch o u wen -Duivelend Frans Jansen in het middelpunt van de belangstelling tijdens de openingsplechtigheid van de naar hem vernoemde vogelkijkhut in de Zuidhoekinlagen op 5 september 1991. Foto: Teun Rosmolen. Zeeuwse natuur- en milieubeschermingsverenigin gen. Later is dit de Zeeuwse Milieu Federatie ge worden. Tal van andere functies volgen al spoedig daarna. Hij komt in het bestuur van het Zeeuwse Landschap, Natuurmonumenten, Vogelbescher ming enz. Als een spin in een web heeft hij contac ten met allerlei geledingen van de natuurbescher ming. Daardoor is hij altijd goed geïnformeerd en kan zaken kortsluiten, omdat hij de juiste perso nen kent. Een postzegel van 75 cent Op Schouwen worden de nieuwe bestemmings plannen die ter inzage liggen, doorgenomen op mogelijke aantasting van natuuren/of landschaps waarden. Omdat Frans vanwege zijn bedrijfsmati ge werkzaamheden daar overdag weinig tijd voor heeft, gaat zijn vrouw Maatje daarvoor op pad. Ze maakt een samenvatting van de belangrijkste passages, op grond waarvan Frans vervolgens een bezwaarschrift schrijft. Sommige gemeenten, die zich in hun plannen gedwarsboomd zagen, had den het daar wel eens moeilijk mee. Zo ontlokte een bezwaarschrift aan de voormalige burgemees ter van Westerschouwen, de heer Everwijn, eens de uitspraak: "hup een postzegel van 75 et. en daar hebbben we weer voor drie jaar oponthoud" (een opmerking waarmee het vele werk van Frans en de intentie van de natuurbescherming werd ontkend). Die bezwaarschriften en zeker de daarop vol gende hoorzittingen om de bezwaren toe te lichten en de talloze vergaderingen die bijgewoond moe ten worden, vormen over het algemeen vrij taaie kost, daarom eens aan Frans gevraagd wat nu de meest plezierige aspecten van het voorzitterschap waren. "Plezier, daar deed je het niet voor", luidt het antwoord. "Je vondt het gewoon noodzakelijk om te doen, dat het plezierig was heb ik me nooit gerealiseerd, nee, het moest nu eenmaal". Die noodzaak om voor de natuurbescherming op pad te gaan, zorgde ervoor dat Frans door de week 's avonds maar weinig thuis was. In een bedankbrief aan het bestuur van de Vogelwacht voor de aange boden receptie op Moermond, schrijft hij dan ook: "Ik was ook erg blij voor Maatje, dat zij kon merken dat er waardering was voor de vele tijd die ik aan natuurbescherming heb besteed en zij noodgewongen alleen thuis was." Terugkijkend zegt Frans," toch is er heel wat af geremd. En soms zie je na enkele tientallen jaren dat zaken toch nog goed komen. Bijvoorbeeld, zo zal de recreatie op de Slikken van Bommenede als nog naar een strook langs de havendijk verplaatst worden en kan die weg dwars over de slikken ein delijk weg. De veelvuldige verstoring van broedvo- gels, zoals o.a. met para-sailing wat ik daar in het verleden wel zag, zal daardoor aanzienlijk afne men' 84

Sterna | 1994 | | pagina 34