Een bekende uitspraak van Frans is: "Wil je een vogel beschermen, dan moet je zijn biotoop be schermen en wil je zijn biotoop beschermen dan moet je zijn milieu beschermen". Tegenwoordig is deze vorm van ecologisch denken gemeengoed, maar zo'n dikke twintig jaar geleden lag dat toch nog een tikkeltje anders. Met het ophangen van nestkasten worden vogels niet echt geholpen (al kan men daar zelf natuurlijk veel plezier aan bele ven), een natuurlijk bosbeheer met veel oude kraaieen eksternesten en spechtenholen levert een meer wezenlijke bijdrage tot het natuurbehoud. Van deze vooruitziende denkwijze getuigt ook de Oudemans medaille, die Frans als veertiende in de reeks ontving, met het devies: "De mannen van het eerste uur, waren bij de tijd." Zeeuwse FLORON-middag Ter afsluiting van de veldinventarisaties in 1994 en ter voorbereiding van het nieuwe seizoen is door FLORON district Zeeland in het MEC-Vlissingen een studiemid dag georganiseerd, met als thema: "De onbekende kan ten van de Zeeuwse Flora". Dit thema komt niet alleen voort uit het Natuurbe schermingsjaar 1995, maar vormt tevens de bondige sa menvatting van de voordrachten die gehouden zullen worden. De drie lezingen geven een verslag van de onder zoeken die de afgelopen jaren zijn gehouden en soms tot zeer verrassende conclusies hebben geleid. Er is veel te ontdekken op muren en kaden, waar een bijzondere flo ra voorkomt, maar deze wordt tevens bedreigd. Duide lijk slecht gaat het met de bijzondere flora van de dijken. Hierbij zijn er nog verschillen tussen Tholen, Zeeuws- Vlaanderen en bijvoorbeeld de Bevelanden. De twee on derzoeken hebben op alle eilanden plaatsgevonden, dus reden genoeg om u te informeren en te discussiëren over ontwikkelingen in uw eigen regio. Het belooft een bij zonder boeiende en inspirerende middag te worden. Ie dereen is van harte uitgenodigd. Agenda Zeeuwse FLORON-middag tijdstip: 13.30 - 16.30 uur op zaterdag 4 februari 1995 plaats: MEC "De Kloek", Korenbloemlaan 5, Vlissingen. Tel. 01184-17039 Nadere informatie: Justus van den Berg, 01100-30984 ('s avonds) 13.00-13.30 Ontvangst met koffie en een bolus 13.30-14.15 Opening en toelichting door Justus van den Berg. Kort overzicht van de projecten die het afgelopen jaar zijn verricht. Onder andere op de terreinen van Natuurmonumenten, Het Zeeuwse Landschap en Staatsbosbe heer. Tevens de plannen voor het komend jaar. Frans is blij dat hij een nog steeds bloeiende ver eniging achter zich kan laten. De vele werkgroepen getuigen daarvan. Zelf heeft hij zich ingespannen om het allemaal (bv. ook het IVN) onder de over koepeling van de Natuur- en Vogelwacht te hou den. Schouwen-Duiveland is te klein voor aparte verenigingen die allemaal ook weer bestuursleden nodig hebben. Zelf heeft hij nu bijna alle functies binnen de natuurbescherming vaarwel gezegd. Wel zit hij nog in het bestuur van het pensioenfonds van Natuurmonumenten, waar alle werkers in de natuursector bij verzekerd zijn. Jammer dat hij nu, op 75-jarige leeftijd, met een wisselende ge zondheid heeft te maken vanwege de ziekte van Parkinson, al zul je hem daar zelf niet zo vlug over horen. C. cl. K. 14.15-15.00 Muurvegetaties in Zeeland, door Peter Maas. In 1992 is door Peter Maas in heel Zeeland gezocht naar begroeiingen op mu ren. Niet alleen de oude steden, kademuren en stadswallen zijn onderzocht, maar ook locaties in het agrarisch gebied. Voor velen is dit zeker een van de onbekende kanten van de Zeeuwse natuur. 15.00-15.30 Koffie en thee. Tevens gelegenheid tot het maken van afspraken voor inventarisaties in 1995. 15.30-16.15 Vijf bijzondere dijkplanten in Zeeland, door Geertje van de Krogt. In 1994 heeft zij onderzoek verricht naar het voorkomen van enkele zeldzame dijkplanten. Het betreft: Wollige distel, Akkerdoornzaad, Ruige an jer, Wilde peterselie en Mantelanjer. Schok kend was het niet meer kunnen vinden van de Ruige anjer op Zuid-Beveland, waar deze soort voorheen van circa 50 locaties bekend was. Hoe, wat, waarom en wat kunnen we er nog aan doen, zal aan bod komen. Weet je een groeiplaats (in 1994) van een van deze vijf soorten, dan vernemen wij dat graag. 16.15-16.30 Rondvraag en afspraken voor de excursie in het kader van het Natuurbeschermingsjaar 1995. Aktief terreinbeheer De volgende werkdagen zijn gepland: - Zaterdag 21 januari - Zaterdag 4 maart Voor informatie betreffende tijd, locatie en aard van de werkzaamheden kunt u contact opnemen met: H. Dalebout Markt 26 Brouwershaven Telefoon 01119 2535 85

Sterna | 1994 | | pagina 35