De welen van Goeree Weel in de Kleine Zuiderdieppolder (16). Foto: Wout Visser. Wout Visser Bij de presentatie van het natuurontwikkelingsplan op 28 October j.l. is als voorbeeld voor de invulling ervan een plan gepresenteerd voor het herstel van welen binnen de gemeente Goe dereede. Met één, niet al te omvangrijk maar concreet plan kan zo een indruk worden gekre gen van de mogelijkheden op langere termijn. Uit de inventarisatie, die voor Goeree-Overflakkee is gemaakt van alle natuurwaarden is on der meer naar voren gekomen dat in het (recente) verleden veel zogenaamde wielen of welen zijn verdwenen. Deze markante en voor de natuur belangrijke elementen zijn in principe vrij eenvoudig te herstellen of weer terug te brengen. Veel eenvoudiger dan bijvoorbeeld dijken of oorspronkelijke kreeklopen, de andere karakteristieke en meer structuurbepalende elementen op Goeree-Overflakkee. Om de omvang van het project enigszins beperkt te houden lijkt het eiland Goeree (in feite de Gemeente Goedereede) een geschikte keuze voor het uitvoeren van een (deel)project. Als het lukt om binnen de Gemeente Goedereede een dergelijk project uit te voeren kan dit een stimulans voor andere gemeenten zijn (bij voorkeur gezamenlijk) om over te gaan tot de uitwerking van (deel)projecten, in het kader van de natuurontwikkeling op Goeree- Overflakkee. Wat zijn welen? Welen, die in andere delen van het land kolk, waai, wiel of waal worden genoemd zijn in feite littekens in het landschap van in dit geval de strijd tegen de zee. Vanaf de Middeleeuwen is in het zuidwesten van Nederland land gewonnen door de "op- en aan wassen" te bedijken. Vaak ging het na verloop van tijd echter mis en brak een dijk door, waardoor 58

Sterna | 1994 | | pagina 8