Het Bont zandoogje Bont zandoogje op boomblad. Foto: A. Baayens. Jan-Piet van Waveren Wanneer je als hovenier werkzaam kunt zijn op de Kop van Schouwen heb je het goed ge troffen. De woongebieden zijn er vrijwel overal omgeven door natuur, waardoor er in de tui nen veel valt te zien. Zo ontmoette ik het Bont zandoogje voor het eerst in een tuin. Een klein beetje zonlicht viel tussen de bomen door op de grond en juist daar zat de vlinder. Uiterlijk Het Bont zandoogje is een niet zo heel grote vlinder, donkerbruin van boven met een crèmewit vlekkenpatroon. Op de bovenkant van de voor vleugel zit één zwarte oogvlek met een witte kern en op de achtervleugel drie van zulke vlekken. De onderzijde van de vleugels is ongeveer hetzelfde als de bovenzijde maar dan ietwat lichter van kleur. Een verse vlinder met tegenlicht is, met z'n bruingelig behaard lijfje, prachtig om te zien. Biotoop De vlinder ontleent zijn naam aan het vlekken patroon op zijn vleugels, een patroon waarmee het Bont zandoogje niet opvalt in zijn woongebied. Vooral voor verschillende soorten bos met daarin veel zonnige plekjes en voor natte, matig voedselrijke-, en droge schrale graslanden die in de buurt van bossen, houtwallen en ruigten liggen heeft de vlinder een voorkeur. Hier vindt de vlin der verschillende grassoorten, zoals Kweek, Krop- aar en Beemdgras waarop het vrouwtje haar eitjes, ieder afzonderlijk, enkele centimeters boven de grond op een beschaduwd plekje, afzet. Als de ei tjes uitkomen eten de rupsen zich lekker vol en verpoppen zich dan enkele centimeters boven de grond in een graspol. Komt de vlinder uit de pop dan gaat deze vrij wel zeker een deel van de dag op zoek naar nectar. Woont u in de buurt van een gebiedje zoals juist beschreven is en heeft u braamstruiken in uw tuin, dan is de kans groot dat u het Bont zandoogje zult zien. Braambloesem is namelijk favoriet nr. 1 voor de vlinder als het om nectar gaat. Maar ook met wat overrijp fruit op een zonnig plekje of wat herfstasters is de vlinder goed te lokken. Aster novae-a Septemberrubin en Aster novae-a Harrington Pink zijn twee mooie variëteiten waar zeker ook andere vlinders op af zullen komen. 68

Sterna | 1994 | | pagina 18