Natuurontwikkelingsplan Goeree-Overflakkee hoofd klem tegen de muur kun je de gang in kij ken en aan het eind zit de "oude" uil. Het nest is gelokaliseerd. Door waarnemingen van de eigenaar en zijn vrouw kan de conclusie worden getrokken dat op Goeree-Overflakkee de Kerkuil weer heeft gebroed en er twee uilskuikens zijn groot gebracht. De ei genaar zal het stro weer op dezelfde wijze opstape len, zodat de met zoveel liefde gemaakte kasten voor de Flakkeese Kerkuil niet goed genoeg zijn. Kerkuilenwerkgroep Goeree-Overflakkee Inleiding Op 28 oktober j.l. heeft de Vereniging voor Natuur- en Landschapsbescherming Goeree- Overflakkee een natuurontwikkelingsplan aan geboden aan de bestuurderen (gemeente, water schap, landbouworganisatie e.d.) van Goeree-Overflakkee. Normaal gesproken is het ontwik kelen van dergelijke plannen voorbehouden aan beleidsmakers, zoals deze bestuurders. Wij meenden echter dat er redenen genoeg waren om dit wel te doen. Ongeveer 15 jaar geleden hebben we een Groene Vlekkenplan gemaakt voor Oost-Flakkee. Alle ons bekende natuurelementen en -elementjes hebben we daarbij toen vastgelegd (wielen, vaatjes, solitai re, overhoekjes). Twee jaar geleden hebben we dit nog eens herhaald. Ook de elementen, welke re centelijk zijn verdwenen hebben we in kaart ge bracht. Het beeld dat hieruit kwam was niet florisant: in de afgelopen 15 jaar is ±30 van de elemen ten, water, bossages e.d., verdwenen (b.v. wielen aan de Zuiddijk en de Heerendijk te Oude Tonge, de Bleekert e.d.). Deze laatste constatering gaf niet alleen een ne gatieve schok maar ook een positieve impuls om hiertegen actie te ondernemen. Dit mag dan ook gezien worden als de aanzet tot ons natuurontwik kelingsplan. Overigens bestaat er verschil tussen gemeenten waar het dit onderwerp betreft. De gemeente Goe dereede heeft, als enige gemeente op het eiland, reeds een landschapsplan. Naar ons idee zou dit plan nog verder kunnen worden ingevuld dan thans het geval is. Wat is een natuurontwikkelingsplan? Een natuurontwikkelingsplan is in feite een schets die aangeeft hoe de natuur in een bepaald gebied verder ontwikkeld kan worden. Een natuurontwikkelingsplan kan zowel gede tailleerd als globaal zijn. Bij een natuurontwikke lingsplan kan gedacht worden aan een plan dat nieuwe natuur wil laten ontstaan. Maar ook kan juist de aandacht gericht zijn op het verder ont wikkelen van bestaande of in potentie aanwezige natuur. Uit de brochure Natuurontwikkeling Goeree- Overflakkee', welke alle leden hebben ontvangen, kan worden opgemaakt, dat het plan van de Ver eniging niet in detail is uitgewerkt. Maar deson danks geeft het wel een duidelijke richting aan, waarin die ontwikkeling kan gaan. Het plan wil vooral aansluiten bij het verder ontwikkelen van reeds bestaande natuur- en landschap, maar kan niet volledig worden uitgevoerd zonder het ont wikkelen van nieuwe natuur. Ons natuurontwikkelingsplan is mede geba seerd op het beeld dat wij hebben van een ecologi sche infrastructuur, zoals die wordt aangegeven in de nota Provinciale Eocologische Hoofdstructuur en Randstad- Groenstructuur van de provincie Zuid Holland. Vergelijken wij ons plan met dat van de Provin ciale Eocologische Hoofdstructuur dan blijkt dat wij wat verder gaan in ons planvoorstel dan dit provinciale plan. Maar dat is trouwens niet onge bruikelijk bij dit soort provinciale plannen. De provincie maakt een schets in hoofdlijnen en ge biedsdeskundigen vullen de schets in. Als regionale vereniging mag van ons ook meer gebiedskennis verwacht mag worden, dan van de medewerkers op het provinciehuis. Uitgangspunten Bij de ontwikkeling van ons natuurontwikke lingsplan zijn wij uitgegaan van een aantal voor handen zijnde gegevens. A. Historische gegevens Oude literatuur, oude kaarten en recente histori sche gegevens bieden veel inzicht in de ontwikke ling van de natuurelementen op Goeree-Overflak- 79

Sterna | 1994 | | pagina 29