Gehakkelde aurelia. Foto 's: Jan-Piet van Waveren. verantwoordelijk voor de inhoudelijke aspecten. Het CBS verwerkt de gegevensm.b. v.de computer. Aan het monitoringprojeckt kan iedereen meewer ken. Het is de bedoeling dat een aantal jaren achter elkaar geteld kan worden op een vaste route. Dit kan door 1maar ook 2 of 3 personen gedaan wor den, zodat u niet elke week hoeft te tellen, en ook in vakantieperioden vervanging beschikbaar is. Heeft u interesse om een monitoringroute te lopen of gewoon losse waarnemingen te doen, neem dan gerust kontakt op. Aanbevolen veldgidsen 1. Dagvlinders van de Benelux Irma Wynhoff, Jan van der Made, Chris van Swaay 1990, Stichting Uitge verij KNNV/De Vlinderstichting 2.Dagactieve nachtvlinders Ida van Dam.Wim Koop man, Joop Schaffers 1995, Stichting Uitgeverij KNNV/De Vlinderstichting Gezocht Gehakkelde aurelia De Gehakkelde aurelia is een algemene vlinder die tot voor kort vooral in het zuidelijke deel van het land voorkwam. De laatste jaren breidt de soort zich echter naar het noorden uit. Het is een warmteminnaar die vaak te vinden is in beschutte inhammen in bosranden, langs bospaden, open stukken in het bos en in tuinen en parken. De ei tjes worden op allerlei planten afgezet zoals Grote brandnetel en HopDe Gehakkelde aurelia wordt in Zeeland regelmatig waargenomen. Het is een vlinder die vaak in kleine aantallen (meestal 1) ge zien wordt. De vlinder overwintert als vlinder en kunnen we daarom al in maart aantreffen, tot in mei soms. De zomergeneratie verschijnt in j uli en brengt nog een generatie voort die tot in oktober heel veel op valfruit waar te nemen is. Op het verspreidingskaartje kunt u zien dat er nog grote delen 'wit' zijn. Een zwart driehoekje stelt een vierkante kilometer voor. Landkaartje Het Landkaartje kwam in de dertiger jaren nog nauwelijks in Nederland voor, maar heeft zich sindsdien zeer sterk uitgebreid. Inmiddels wordt de soort in het hele land waargenomen. Ze hebben een zelfde biotoopvoorkeur als de Gehakkelde au relia, daarom vragen we of u tegelijk ook op het Landkaartje wil letten. De rupsen leven op de Grote brandnetel. De volwassen vlinders hebben, als enige dagvlinder, een voorkeur voor witte schermbloemigen als nectarbron. De soort vliegt in 2 soms 3 generaties per j aar. De voorj aarsgeneratie vliegt in april en mei en is oranje-bruin met zwarte vlekken terwijl de vorm uit de zomer (juli/augus tus) voornamelijk zwart is getekend,met een witte band over de vleugels. Het Landkaartje overwin tert als pop. Als u het verspreidingskaartje bekijkt ziet u dat deze vlinder op Schouwen wel heel erg schaars is. Help u zoeken naar beide soorten in 1995? U kunt ook overige vlindersoorten doorgeven. We hebben een kaartje waarop u kunt zien welke delen van Zeeland nog wit zijn (fig. IA). Kontaktadres voor Schouwen Duiveland: J.P. van Waveren Westenschouwenseweg 10 4328 RE Burgh-Haamstede Telefoon 0111-653459 54

Sterna | 1995 | | pagina 24