Oproep Vrijwillige weidevogelbescherming of nazorg in Zeeland In deze alinea zal ik slechts heel kort toelichten hoe de situatie in Zeeland is. Ten eerste omdat ik nog volop bezig ben met het verwerken van de gegevens van dit jaar en ten tweede omdat ik op 1 december a.s. voor de Natuur- en Vogelwacht een lezing zal geven waar dit uitgebreider aan bod zal komen (zie aankondiging elders in dit blad). In Zeeland is dit jaar voor het eerst een start ge maakt met het project. De nadruk zal hier niet al leen liggen op de echte weidegebieden, zoals de poelgronden op Walcheren en de Bevelanden, maar juist ook op de vele akkerbouwgebieden, met name in Zeeuws Vlaanderen langs de kreken. Zee land neemt daar landelijk gezien een aparte plaats in; daar zijn naar verhouding veel minder akker bouwgebieden die een belangrijke rol spelen voor weidevogels. Gestreefd wordt naar 2.500 -5.000 ha beschermde oppervlakte. De aandachtssoorten zijnTureluur, Kluut, Scholekster,Kievit. Grutto en indien mogelijk Veldleeuwerik, Graspieper en Gele Kwikstaart. Voor het netwerk in Zeeland zul len ongeveer 100 tot 200 vrijwilligers nodig zijn. Opzet daarbij is zoveel mogelijk nieuwe mensen te activeren om het bestaan van reeds actieve (Vogel-) werkgroepen niet in gevaar te brengen. Voorlopige resultaten seizoen 1995 Praktisch gezienwerd in de voorgaande j aren in Zeeland heel weinig aandacht besteed aan nazorg. Vanuit het project is om organisatorische redenen met nazorg gestart halverwege het broedseizoen. Met 21 vrijwilligers zijn we in vier regio's actief ge weest: Walcheren. Bevelanden, Zeeuws-Vlaande ren en Schouwen-Duiveland.Totaal is ruim 400 ha bezocht, waarvoor de nodige contacten met boe ren zijn gelegd. 90% van de bezochte gebieden be staan uit grasland en 10% uit akkerland. Bijna 180 nesten zijn in deze gebieden geregistreerd. Circa 100 nesten hebben een vorm van bescherming ge kregen, dat wil zeggen: uitsluitend markeren, ver leggen, omheen gemaaid, omheen geschoffeld, container geplaatst bij het spuiten, terugleggen of werkzaamheden uitgesteld. Voor een startjaar mogen we dus niet klagen! Op een enkeling na re ageren de meeste boeren positief op de actie en zul len volgend j aar weer meedoen. Discussie Ikhoop met dit artikel voldoende te hebben aan gegeven dat weidevogels als groep volop aandacht nodig heeft. Ze moeten onderdeel blijven uitma ken van het Nederlandse landschap. En dat nazorg een belangrijk hulpmiddel is om dat te behouden. Ik ben me er ook van bewust dat een aantal punten discussie oproepen. De mate van verstoring bij voorbeeld, of het aantrekken van extra predatie door het plaatsen van nestbeschermers. Tijdens mijn lezing zal ik daar graag op in willen gaan. Marianne Lundahl is als coördinator vrijwillig weidevogelbeheer werkzaam bij Stichting Land schapsverzorging Zeeland. SLZ Postbus 286 4460AR Goes Literatuur beintema, Albert, De broze band tussen weide en vogel. Vogels 2-95,pag.8-13. Osieck.Eduard R. Fred Husting, Rode Lijst van bedreigde en kwetsbare vogelsoorten in Nederland, Vogelbescherming Nederland i.s.mSOVON, Zeist, januari 1994. Vergeer, Jan-Willem en Gerard van Zuylen, Broedvogels van Zeeland,Llitgeverij KNNV/Uitgeverij SOVON,Utrecht,199 Ook in 1996 willen we onze activiteiten op het gebied van weidevogelbescherming voort zetten en uitbreiden. Wij zoeken daarom nog steeds naar nieuwe vrijwilligers en boeren die zich hiertoe geroepen voelen. Via een cursus/informatieavonden wordt het een en ander uitgelegd over weidevogelbescherming als voorbereiding op de echte velddagen. Het is niet perse noodzakelijk om vogelaar te zijn; dit is wel erg handig, maar niet strikt nood zakelijk. Besef dat samenwerking en overleg met de boer een belangrijke rol speelt in de nazorg. Weidevogelbescherming vindt plaats vanaf eind maart tot juli. In principe is een vrijwilliger 1 keer per week 4 a 5 uur bezig. Het lijkt veel tijd te kosten, maar het is wel zinnig werk: 80 pro cent van de beschermde nesten, is gebleken, komt daadwerkelijk uit! Wie mee wil doen aan praktische weidevogelbescherming en/of informatie wil aanvragen kan zich melden bij Stichting Landschapsverzorging Zeeland: 01100 - 30936 (na 10 oktober: 0113-230936) 64

Sterna | 1995 | | pagina 34