-Deze zomer kwam ook de liefde voor sprinkha nen (bij de Veenmol meereen haat/liefde verhou ding) op. Vooral de familie van de Veldsprinkha- nen - die door mij altijd abusiefelijk voor krekels waren versleten - kreeg de nodige aandacht. Ach ter de tuin op het "Hoge Burgh" bleken vooral veel Bruine Sprinkhanen (Tandradje) en heel veel Krassers te zittenElke soort maakt een ken merkend geluid en gebieden op sprinkhanen in ventariseren doe je dan ook voornamelijk op de "zang", net zoals bij vogels. Het snelst leer je dat door met een kenner op pad te gaan. Ik was zo ge lukkig om met Kees Mostert een dagje naar de Hompelvoet te kunnen gaan. Je moet wel met ge spitste oren rondlopen want het geluid (zoals van de Rietsprinkhaan) ligt soms dichtbij de gehoor grens. Andersom is het geluid soms doordringend en ver dragend, met name de Grote Groene Sa belsprinkhaan kan er wat van. Zo dacht ik 's avonds achter in mijn tuin ook een Rietsprink haan te horen. Met een zaklicht in het donker op zoek naar dit insekt, kwam ik steeds verder van huis tot het zo'n honderd meter verderop in de heg van het kerkhof een Grote Groene Sabel- sprinkhaan bleek te wezen. -Door de insektengids bladerend, kwam ik de gal nog tegen waar Huib van Dam mee aankwam op een lezing voor het IVN in Middelharnis. Toen wisten we niet van wat het was. Blijkt de Knopper- gal te wezen, een asexuele gal van de sluipwesp Andricus quercuscalis - een tamelijk ingewikkel de zaak,die voortplanting bij sluipwespen.Dezelf de gal staat ook afgebeeld in het pas verschenen Verkade-album "Eik en Beuk", van Jac.P.Thijsse. Naast de genoemde voorbeelden werd de in sektengids gebruikt voor het determineren van al lerlei insekten als: bladvlooien, wantsen, enkele opvallende rupsen,muggen, vliegen,zweefvliegen, bijen, hommels, wespen, bladhaantjes enz. Niet al tijd konden gevonden soorten op naam gebracht worden. Soms ontbreken bij ons algemene soorten als het bladhaantje: Elzenhaantje of wat minder al gemene als de vlinder: Bruin Blauwtje of de veld- sprinkhaan: Snortikker. Het is duidelijk dat er van de 100.000 in Europa bekende insekten, veel meer niet dan wel in een algemene gids vermeld kunnen worden. Omdat de meest voorkomende en opval lendste soorten zijn afgebeeld lukt het toch vaak om achter de naam van de soort of soortgroep te komen. Wil je van een bepaalde groep wat meer te weten komen, dan ontkom je er niet aan om een meer specialistisch werk aan te schaffen. De teke ningen in dit boek zijn van hoge kwaliteit, terwijl de tekst (uit het Engels) vertaald en bewerkt werd door een team van deskundigen van het Rijksmu seumvan Natuurlijke Historie te Leiden. Voor de doorsnee-leek is het in elk geval een heel aardig insektenboekj e. Nieuwe insektengids door Michael Chinery. Tweede druk. (eerste druk 1983). Uitgegeven door Thieme te Baarn. ISBN 90-0390198-8. Prijs f49,50. Grote groene sabelsprinkhaan. Foto:Kees de Kraker. 57

Sterna | 1995 | | pagina 27