to September. Slechtvalk en Reuzenstem vormen de andere leden van het vogelaarsvoorkeurstrio waarop Vpl/Hpl in de nazomer patent hebben. Slechtvalk lijkt een jaarrondsoort te zijn gewor den. N adat zomer 1994 op 30 mei een druk baltsend paartje tot emoties leidde, werden de hoogspan ningsmasten de hele zomer afwisselend bezet door een wij fje of mannetje. Nogal wat Kieviten en Klu ten vormden prooi, een argument te meer om niet met allerlei gedoe te proberen om de soort op of nabij de Vpl/Hpl tot broeden te krijgen; indien de omstandigheden er naar zijn, komen ze toch wel. En dan natuurlijk welkom. Nadat in 1995 de laatste was gemeld op 3 mei, verscheen vanaf 2 juli een on volwassen mannetje op de masten. René van Loo beleefde op 25 augustus de emotie een volwassen, zeer sprekend getekend mannetje fel te zien stoten op een op de grond rustend wijfje. dat hij later bleek te kunnen oppakken. De vogel was voorzien van een VT-ring, in mei 1993 omgelegd als nestjong op de Maascentrale nabij Roermond voor slecht valkpromotors een fijne opsteker. Over de oor zaak van de slechtvalklanding met tijdelijke inva liditeit als gevolg, valt te gissen. Met Philipsdam en Stellendam buitengaats, ziet het er naar uit dat Vpl/Hpl de derde locatie in het Noordelijk Deltagebied zijn, met in de nazomer ta melijk zeker Reuzensterns. Zomer 1995 pakte goed uit met vanaf 1 augustus tot en met 16 septem ber maximaal drie exemplaren permanent present. Nog andere vogelervaringen: zijn een Kleine Zwaan tot 12 juli, de hele zomer Buizerds en in de nazomer een onvolwassen wijfje Havik, de vogel- hutters onthalend op spectaculaire charges vanuit de wilgenstrook die op 20 augustus, frontloge hut, de Havik een Waterhoen opleverden. Beide roof vogels zijn potentiële broeders van de Vpl/Hol. Voorts langs het pad "Visarend" Grote Bonte Specht en Matkopmees en in de hut,bij al het ande re, ook kans op Waterrallen en op 1 augustus Por- celeinhoen. Minder Dwergmeeuwen en Dwerg sterns dan voorgaande jaren maar wel weer veel zwaluwen en Gierzwaluwen; de laatste tot in sep tember present. Rosse Grutto's blijven de Hpl/Vpl trouw met in het voorjaar vanuit de hut maximaal 200 stuks op 7 mei en in het najaar maximaal 40 op 13 augustus. De rotgansgroep op Hellegatsplaten kwam in mei niet boven de 100 vogels. Van de stroom Kleine Zilverreigers die Zuidwest-Neder land tegenwoordig kan verwelkomen, kregen de platen ook een bescheiden deel. De broedvogelbevolking wordt steeds meer di vers. Nu ook al Wielewaal en wellicht in de nabije toekomst Roodborsttapuit. Oeverzwaluwen ont breken helaas nog. Dit jaar geen broedende Dwergmeeuwen (Meininger 1995) maar op de ar chipel voor de Hellegatsplaten wel 75 paar Zwart kopmeeuwen (P. Meininger). Op het Hellegats plein handhaaft zich binnen de verkeersplein lussen een kleine vestiging Visdieven. Concentratie Bergeenden op de Hellegatsplaten kort voor de ruitrek. Foto:Gerard Ouweneel. V

Sterna | 1995 | | pagina 9