van schepen die aan de golfoorlog hadden meege- daan;toeval?!-. Hollandse Huiskraaien Op 10 april 1994 werden twee Huiskraaien ont dekt bij Hoek van Holland, een locatie die perfect past in het haven-verspreidingsbeeld. Deze vogels zijn daar sindsdien blijven hangen. De vogel van Renesse werd na november '94 lange tijd niet meer gezien, totdat mijn vriendin en ik eind augustus '95,het hoogseizoen voorbij, weer een wandelingetje Hoogenboomlaan-Watergat aandurfden. Tussen de pony's in een weide ten noorden van de weg liep een groepje kauwen te scharrelen. Daartussen, "krijg nou wat!", de Huis- kraai! Sindsdien (dat is: tot 19 november) ben ik een vijftal keren aan het Watergat geweest en elke keer was de huiskraai present; meestal in de duin graslanden, soms op het strand. Bijna altijd was hij ingezelschap van wat Kauwtjes.Net als deze liep de Huiskraai binnenduins geregeld in de grond te pik ken,op zoek naar emelten en ander lekkers. Verder werd de aanwezige pony- en koeiepoep op aanwe zigheid van insecten gecontroleerd. Op het strand schooierde de vogel langs het aanspoelsel en wer den scholeksters en kleinere meeuwen agressief bejegend. Inmiddels is de Huiskraai door verscheidene ge kwalificeerde vogelaars gezien en ook als "Corvus splendens" gedetermineerd. Dat betekent dat met zekerheid gezegd kan worden dat we hier van doen hebben met de tweede waarneming van de soort in Nederland en de eerste in Zeeland. Volgend jaar zal de waarneming uitgebreid besproken worden in het vogelaarsblad "Dutch Birding" (Ebels Westerlaken in litt.). Opmerkelijk is dat de Huiskraai erg honkvast lijkt te zijn. Waarschijnlijk is de vogel tussen no vember '94 en augustus '95 ook aanwezig geweest, maar is hij toen domweg niet opgemerkt (er is in die periode ook niet speciaal naar gezocht). Het alter natief is dat er twéé Huiskraaien in een jaar tijd het Watergat bezocht hebben, en dat zou wel erg toe vallig zijn! Misschien is de Huiskraai van het Watergat wel de voorbode van een vestiging van de soort in ons land. Gezien de reputatie van de vogel als "ekster en kraai in het kwadraat" waar het om nestroof en dergelijke gaat, wellicht een niet door ieder ge waardeerde ontwikkeling. Voorlopig past echter vooral bewondering voor deze slimme vagebond, die op slinkse wijze de wereld verkent en de laatste jaren gezien is op zulke uiteenlopende plaatsen als Kaapstad, Zanzibar, New York, Australië en ...Schouwen. Literatuur Cramp S. Perrins C.M. (eds.). 1994. Handbook of the Birds of Europe, the Middle East and North Africa, Volume VIII, Crows to Finches. Oxford University Press, Oxford/New York. Ebels E.B. Westerlaken H. in litt. Huiskraaien bij Hoek van Holland vanaf april 1994 en bij Renesse vanaf november 1994. Dutch Birding. Huiskraai Corvus splendens: 3 adult,4juveniel. Illustraties uit Cramp Perrins. 89

Sterna | 1995 | | pagina 23