ritmische beweging waarneembaar. De trilharen, welke ook dit wezentje moet hebben, kunnen we niet onderscheiden.Wel een fibrerende cadans aan de periferie van het beestje. P.c. is door de verfijnste apparatuur bestudeerd. Ruim tweeduizend trilharen zijn daarbij geteld op een lichaampje van 0.05 tot 0.33 millimeter. En al die voor ons onzichtbare zweepjes werken toch zo eendrachtig samen. Haartje nummer één trekt zijn baantje altijd iets vroeger dan die achter hem in de rij. Er gaat er echt niet een voor of na zijn beurt. Daarom zwemt dit slofje zo regelmatig. Maar nu komt er een obstakel in zijn vaarwater. Hij ervaart het als een dreiging. Groot alarm, ge volgd door een vluchtreactie. Het diertje stopt, peddelt achteruit en draait dan om zijn as. De "boeg", zullen we maar zeggen, is nu naar de ande re, veilige kant gekeerd. Zo kan hij rustig zijn koers vervolgen. Weer een ontmoeting. N u neemt Rc. een afwach tende houding aan. Misschien is hel een wiertje, een lekker hapje? Jawel. De wimpers rond de mondbocht gaan nu op hoge snelheid trillen. Dan ontstaat er een waterstroming die het voedsel aan voert. Delingen Zou er nog ergens een partner voor hem rond dobberen om de soort in stand te houden? Nou, voorlopig kan hij dat nog wel alleen af. Voortplan ting vindt plaats door deling. Het eencellige diertje bestaat uit twee kernen. Die gaan zich eerst split- V Celdeling bij Pantoffeldiertje. Illustratie uit: Hoe en Waarom. Pantoffeldiertje. Illustratie uit: Geheimen van de Dieren wereld. Lekturama. sen. Dan snoert dit micro-organisme zich in en er ontstaan twee individuen. Die zijn volkomen gelijk aan elkaar. Er is geen moeder-kind relatie. Het oor spronkelijke zet het leven voort in twee van elkaar onafhankelijke organismen En die gaan dan ook weeraan de slag. Wel een paar keer per dag. Wel licht ook nog tijdens onze observatie. Woodruff, een Amerikaanse onderzoeker, turf de in vijfjaar drieduizend delingen. Dan komt de vraag aan de orde of er zo geen degeneratie ver schillen kunnen ontstaan. Maar eer de mens zich hierover het hoofd brak, had pantoffel dat pro bleem al opgelost. Ze kruipen dan gewoon bij el kaar om die plooi glad te strijken. Nee,niet als man en vrouw.Twee diertjes versmelten tot één exem plaar en dat deelt zich dan in tweeën, als vanouds. Nog een enkele blik op onze natte luciferkop. Toch een bijzondere ervaring een uurtje te vertoe ven in een gans ander milieu. Dan verstilt zelfs even al het aards gedruis. Nu scharniert de deur van ons kamertje langzaam open. Moeder verschijnt op de drempel. "Zeg, luister eens, waar heb je die prut ei genlijk voor nodig? Nou. kijk zelf maar, kun je waarnemen watje zoeven door de gootsteen hebt weggespoeldOh, wat mooi,een wonderdruppel 91

Sterna | 1995 | | pagina 25