IIP? Met aan de overzijde Goeree-Overflakkee....De Van Pallandt Polder, nu afgeschermd door windturbines, vanaf de Korendijksche Slikken in de Hoeksche Waard. Foto:Gerard Ouweneel. Daar waar de natie zich inspant om tot zo'n struc tuur te komen, aan Zuidwest-Nederland de taak om voor dat kostbare bezit pal te staan. Want nu al gaan zaken mis met het ecologische netwerk waar aan onze delta veel dankt. Hoeksche Waard Schrijver woont sinds 1968 in de Hoeksche Waard, toen nog verbonden met IJsselmonde-Rot- terdam via de uit eind vorige eeuw stammende Barendrechtsebrug, ergo niet berekend op drom men verkeer. Met komst van de Heinenoordtunnel ging de poort open naar Randstad, die prompt aan ving de streek infrastructureel te annexeren: uitdij ende dorpen, driftige verbreding van provinciale- en tertiaire wegen en zich op strategische plaatsen nestelende recreatie, waarbij zelfs een grote illega le jachthaven langs het Vuile Gat/Haringvliet, die thans nog bestaateen voorbeeld van hoe on macht wordt gemaakt tot beleid (Ouweneel 1972). Verontruste streekbewoners, zowel au tochtonen als nieuwkomers, richtten "Hoeksche Waards Landschap" op. de organisatie die veel bij droeg om volledige aftakeling tot cultuursteppe te voorkomen. Veel waardering verdient de aanwij zing Natuurbeschermingswet van langs Hol- landsch Diep-Haringvliet gelegen stroken buiten dijkse graslanden, riet- en biezengorzen in 1970. Was deze achterwege gebleven dan was thans het kostbare rivierbegeleidende ecologische netwerk voor wat het noordelijk deltagebied betreft onge twijfeld aanzienlijk fragmentarische!' geweest. Na die eerste annexatie liet Randstad in de Hoeksche Waard steeds meer parachutes neer: in omvang toenemende industrieparkjes, grote re creatieoorden, nieuwe hoogspanningsleidingen en voortdurend gemorrel aan de infrastructuur.... Nu. anno 1996. doen de vooruitzichten de adem stok ken: hogesnelheidstrein, een aftakking van de A29 richting Rijnmond-west, pal naast een bestaande nog eenkolossale golfbaan bij Numansdorp,direct binnendijks langs het HollandschDiep.honderden hectaren kassabouw eveneens langs het Hol- landsch Diep (Ouweneel 1994) en dan de eerste vlekkenplannen van grootschalige stedenbouw in het noorden van de streek....Randstad is vol. Nog niet over vijf of tien jaar maar wel een generatie verderreikt Randstad, vol met mensen die moeten wonen, werken en zich amuseren tot aan het Hol- landsch Diep, met aan de overzijde Goeree-Over- flakkee. Gaat de geschiedenis zich dan herhalen Toegegeven, thans speelt natuur bij plannenmake rij een rol en maakt ze deel uit van planologische procedures. Maar of bij volgende generaties de na- tuurbehoudsgedachte de spankracht zal kunnen weerstaan van een op alle gebied uit de voegen bar stende Randstad is de vraag. Windturbines "Niet vechten tegen windmolens" was de titel van een oproep richting regionale milieu-organisa ties om te stoppen met verzet tegen komst van windturbineparken (Lammers 1995). Hoewel goeddeels onbekend met situaties elders in den 66

Sterna | 1996 | | pagina 12