Tiengemeten Opnieuw naar de noordelijke delta waar althans voor de noordoever van het Hollandsch Diep het er naar uitziet dat tegen de naderende randstad vloedgolf, het grand design denken van ecologi sche hoofdstructuren niet bestand is. Want onher stelbare gaten worden geslagen in een gave, tot voor kort vrijwel ononderbroken corridor. Over de Mariapolder, de stille zuidoosthoek van de Hoek- sche Waard gaan ook windturbinegeruchten rond en in ieder geval zal hier de flitstrein de streek gaan binnenkomen. Stroomafwaarts gaande komen we dan via de Plaat van het Land van Essche bij de Hoogezansche Gorzen. Aan de overzijde Indus triegebied Moerdijk, de eerste planologische up percut die de noordelijke delta kreeg toegebracht. Door oeverafkalving sinds 1970 zijn de Hooge- zandsche Gorzen ten dode opgeschreven (Ouwe- neel 1992), alsdan het resultaat van ruim vijfen twintig jaar stompzinnig beleid, waarvoor zeker niet alleen de eigenaar het boetekleed behoeft te dragen. Binnendijks komt het grootschalige kas- senproject.zodat het dan gedaan is met de gesloten en rustige corridor, waardoor afgelopen winter vrijwel dagelijks Zeearenden pendelden tussen Biesbosch en Haringvliet. Verder westwaarts ligt dan Numansdorp met reeds twee buitenpolders in gericht voor recreatieve activiteiten en nog meer deining op til. En dan, we zijn inmiddels bij de Ha ringvlietbrug, wederom het rijtje obligate windtur bines, nota bene pal naast een buitendijks grasgors dat valt onder de natuurbeschermingswet. Het re laas doornemend waarmee tegen komst van deze turbines aangevoerde bezwaren van tafel werden geveegd, leidde bij natuurbeschermers tot krom me tenen. Conclusie: voor windturbines is de na tuurbeschermingswet geen belemmering. En nog duizenden turbines staan te komen in dit land. zo lezen we in VOGELS. Dat belooft wat Wetland Wachten Na de Haringvlietbrug komen we in rustiger vaarwater met belangrijke grootschalige gebieden en meer moois in het vooruitzicht. Want indien Natuurmonumenten binnendijks Tiengemeten toegespeeld krijgt endaartoteenj uist beheer weet te komen, zal de paperclip Krammer-Volkerak, Hellegatsplaten-Ventjagersplaat,Tiengemeten en Spuimond veel waardevols kunnen gaan omvat ten. Waarbij wel alle antennes uit moeten voor aan stormend randstadgeweld. met alles wat die vloed golf voor zich uit spoelt. Aannemelijk is dat terreinbeherende organisaties zelf alert zullen zijn, maar dan nog kan het door Zeist in oprichting zijn de Wetland Wacht netwerk van groot nut zijn (van der Helm 1996). Zeker indien niet alleen schijn- 68 werpers gericht zijn op alleen beschermde terrei nen. maar juist op kwesties als windturbines Ha ringvlietbrug en in feite op alle oevergebieden van onze deltawateren, onze ecologische hoofdstruc tuur die er al ligt en dus niet behoeft te worden aan gelegd. Maar wel verdedigd En vervolgens het jaarlijkse Wetland Wacht rap port. waarin bevindingen samengevat. Indien dit rapport eindpunt is, is de moeite tevergeefs. Een rapport is geen resultaat en de typisch nationale ei genschap om succes van een beleid af te meten aan omvang van het gezelschap functionarissen dat aan rapporten zit te schrijven, verstikt slagvaardig heid. Beter ware geweest bij de acquisitie van Wet land Wachten duidelijk aan te geven wie het strijd perk betreedt en hoe, om gesignaleerd onheil het hoofd te bieden. De Brouwersdam. Grevelingendam en andere plaatsen laten zien dat publiek voor vertier naar plaatsen trekt waar het bij water kan komen, waar het zich buitendijks kan begeven, die wereld met een andere dimensie en andere levensgemeen schappen, niet ingesteld op aanwezigheid van pu bliek. Onze delta bezit nog veel "buitendijks", dus veel andere levensgemeenschappen in die magni fieke ecologische hoofdstructuur. Dat moet zo blij ven. Geen windturbine hoofdstructuur, recreatie ve hoofdstructuur en evenmin industriële hoofdstructuur waarmee Rotterdam onlangs weer op de proppen kwam Meeuse Boele 1996). Literatuur Draayer. LJ. 1990. Wal hebben onze vogels aan het NatuurbeleidsplanVogels 58:152-157. Helm,F. van der. 1996.De teloorgang van het waterland. Vogels 1996-3:8-13. Lammers, 1.1995. Niet vechten tegen windmolens. Vogels 1995-4:25-27. Meeuse G.C. C. Boele. 1996. Rotterdam: een Haven 1970-1995.VTH Rotterdam. Mostert, K. L.A. Adriaanse. PL. Meininger P.M. Meire. 1990. Vogelconcentraties en vogelbewegingen in Zeeland. Rijkswaterstaat Directie Zeeland, Ri jkswaters taat Dienst Getijdewateren. Rijksuniversiteit Gent. Mid delburg/Gent. Ouweneel, G.L. 1972. Hoeksche Waard waarheen? Natuuren Landschap26:259-267. Ouweneel, G.L. 1982.Buitendijks.Vogels7:9-ll. Ouweneel, G.L. 1992. Geen toekomst meer voor buiten dijkse grasgors langs Hollandsch Diep. Hel Vogeljaar 40: 110-112. Ouweneel. G.L. 1994. Grootschalige glastuinbouw op pleisterplaats van Grauwe Ganzen. Het Vogeljaar 42: 205-207. Ruiter. F.G. de. 1996. Ecoducten tussen bloempotten. NRC Handelsblad van 11 april 1996.

Sterna | 1996 | | pagina 14