Heggerank met Rosse zweefvlieg. Foto: Kees de Kraker. Kees de Kraker Het hele jaar door kiemen er in de moestuin tal van niet door mij uitgezaaide planten. Het ver wij deren van deze "onkruiden" ten gunste van de eigen kweek, behoort dan ook tot de meest ge bruikelijke - maar veelal minst geliefde - bezigheden van de tuinliefhebber. Al doende leer je ze wel kennen: vrij gemakkelijk kom ik aan een lijstje met zo'n 50 soorten onkruid die de humeuze zandgrond in Burgh jaarlijks weten te vinden. Daaronder bevinden zich soorten die je op over al en op elke bodem wel tegenkomt zoals Straatgras, Vogelmuur, Klein kruiskruid en Melganze- voet.Aan de andere kant zijn er ook tal van soorten te vinden die meer samenhangen met de aard van de bodem en de lokatie, zoals: Behaard knopkruid, Kleine majer, Postelein, Stinkende gouwe, Stijve klaverzuring en Duinriet. De Heggerank is ook zo'n soort. Uitgezaaid door vogels, kiemt er nogal eens een tje onder de bessenstruiken. Vorig jaar heb ik een opgegraven knolletje dat juist was uitgelopen, op een vrij plekje bij de schuur geplant. Nog in datzelf de jaar groeiden de stengels uit tot enkele meters lengte, waarbij hoog opschietende Herfstasters als klimsteun gebruikt werden. In het dichte vochtige pakket kon Meeldauw goed gedijen en het was aar dig om hier de geel met zwart gestippelde Citroen lieveheersbeestjes op te zien die juist van deze schimmel leven. Een mannetje De Heggerank is een tweehuizige plant, dat wil zeggen er zijn vrouwelijke en mannelijke planten. Mijn plant bleek een mannetje. Aan de ene kant jammer dat er geen mooie rode bessen aan komen, aan de andere kant misschien maar beter ook want deze bessen zijn behoorlijk giftig dus nu geen angst voor vergiftiging van onze kinderen (15 bessen zouden al dodelijk zijn). Uit de meestal vuistgrote wortelknol (er zijn knollen gevonden met een doorsnede van één meter!) ontspringen in het voorjaar een aantal loten die dankzij de in de knol aanwezige voedselvoorraad bijzonder snel kun nen groeien. De stengels zelf zijn slap zodat ze steun nodig hebben om zich omhoog te werken. Daarvoor bevinden zich aan de groeiende stengel- top een aantal ruim 20 cm lange ranken. Wanneer deze een tak, stengel of ander stevig voorwerp raken, beginnen ze zich op te rollen: de ene helft rechtsom en de andere linksom, waardoor een ve rende ophanging ontstaat. Heggerankbij Begin juni dit jaar kwam de Heggerank bij mij in bloei. Al snel werden de witgroene bloemetjes be zocht door een wolkje van ca. 20 bijen. Geen Ho ningbijen maar graafbijtjes van de familie Andre- na,ook wel bekend als zandbijen, solitaire soorten 72

Sterna | 1996 | | pagina 18