I w* aquarellen in kleur van Kees de Kraker verbeelden het landschap van de toekomst. De kaart achterin biedt een prima samenvatting en uitwerking van het besprokene in het rapport en biedt een duidelijk beeld van een mogelij ke toekomst. De kosten van het projekt bedragen ca. 5 miljoen gul den. Het meeste zal uit de Rijkskas betaald worden. Ook is er nog een legaat van ruim 6 ton dat ten gunste van de vogels van de zuidkust van Schouwen op herkenbare wijze zal moeten worden aangewend. Het moge duidelijk zijn dat ik enthousiast ben over het rapport dat deskundig en levendig is geschreven en fraai vormgegeven. Er valt veel uit te leren. Het geeft antwoord op de maatschappelijke vragen om meer natuur en meer natuurgerichte recreatie. (Dat speelt overigens in heel West-Europa. Ik schrijf dit verhaal eind juli aan de mooie Golfe du Morbihan in Bretagne, waarzoutpannen een natuurfunctie krijgen) Ook houdt het rapport goed rekening met bestaande historisch-geografische structuren (dijken, inlagen, kar- revelden) wat bij andere natuurbouwprojekten wel eens misgaat. Bij een recensie behoren ook kritische opmerkingen en daarvan kan ik er slechts een paar maken. Ik vind de titel nogal ambtelijk, eigenlijk meer een on dertitel. Zo'n mooi boek van 130 bladzijden verdient een pakkende publieksgerichte hoofdtitel DE VOGELRIJ- KE MOEREN met dan als ondertitel: Een gebiedsvisie voor de zuidkust van Schouwen. In het hoofdstuk geschiedenis is het begrip komber- ging wat kort toegelicht in relatie tot de ondieper of die per wordende geulen in de Oosterschelde. De mogelijke invloed op aangrenzend landbouwland is goed beschreven; de invloed op het grondwater van Poortambacht lijkt nihil. Deze stadswijk krijgt een nieu we eigen afwatering. Het bijzondere natuurbouwprojekt De Maire bij Oosterland (40 jaar oud) had meer als ge ografische referentie gebruikt kunnen worden.'s Winters op de schaats kreeg ik daar een goed beeld van. Bij de planten mis ik Engels slijkgras dat als stormvloedrelict binnendijks voorkomt bij Pikgat. Het rapport verdient alle steun, ook van de eigen be volking. Er zijn een paar onzekerheden. Hoe ontwikkelt zich de zoute kwel, kan de Provinciale weg omgeleid wor den? Het biedt mogelijkheden voor natuurgericht toeris me (een nieuwe trend!) op Schouwen-Duiveland: fiets paden, vogelboulevard, mariene cultures. Het voorgestelde plan moet echter wel uitgelegd wor den aan een breed publiek en ook dat vraagt tijd en des kundigheid. Moge deze boekbespreking daartoe een waardig begin zijn. John Beijersbergen Jeroen de Maat Gebiedsvisie voor de zuidkust van Schouwen uitgave Provincie Zeeland Ministerie LN Vdirectie Zuidwest. Middelburg, 1996. f35, - ISBN 90 71565440. Verkrijgbaar bij de Provincie Zeeland en de plaatselijke boekhandel op Schouwen-Duiveland. De oplage is be perkt, dus haast U! Frans Beekman II li j 1 s pissebed kogelpissebed zeepissebed slijkgarnaal steurgarnaal I ll r vlokreeft alikruik brakwaterhoren kokkel grondel i 11 Jf t il II Ift V zeeduizendpoot mosdiertjes muggelarve waterwants watertor

Sterna | 1996 | | pagina 23