Op stap met Gerard Ouweneel en zeevogelmest spiegelglad geworden kliffen van Runde, het zitvlak bevoelde en constateerde "m'n broek lijkt wel eenaanscholvernest". Onze reukor ganen bevestigden hoe treffend Jurs' vergelijking was. Hoe ouder, hoe meer goederen vogelaars op hun tochten meetorsen. Die stelling houd ik vooralsnog overeind. Vroeger was het Pallieter: kijker om, op de fiets en weg. Hele dagen. Water bij de boer, ap pels uit de boomgaard en bij een lekke band bede len om een plakkertje en solutie. Als het uitkwam slapen in het hooi of bunker. Vespascooters brach ten de vaderlandse vogeloorden binnen bereik. De appel uit de bongerd werd na afloop excursie een patatje mèt. waarna de scooterrit naar Rotterdam. Waar ons een aanmerkelijke hoeveelheid krachtig toebereide soep wachtte. Na het nuttigen van deze potage sloeg slaap meedogenloos toe. Mijn ouders brachten menig zaterdagavond door in een woon kamer gevuld met grote lichamen, die tevergeefs strijd leverden tegen de verrukkelijke slaap die vo gelaars buiten opdoen. Allengs krijgen vogelaars ingescherpt dat willen hun excursies nog aangenamer verlopen, enig or ganisatievermogen van pas komtNeem de rugzak: sweater mee, regenbroek, korte broek óók.... alle zaken die tijdens een dag vogelen op onze breedte van nut kunnen zijn. Ook veldgids, koffie, veldfles, leeftocht en dan nog wat persoonlijke zaken waar toe soms behoort een heupfles met "volledige ver gunning". Echtgenote Els pleegt kritisch commen taar te geven als ze mij voor afreis dagje Zeeland ziet rondscharrelen Maar het weerwerk "je denkt toch niet dat ik dit voor mijn plezier doe",overtuigt haar geenszins. Jur was vaak veel kwijt. In Noorwegen, steeds opnieuw zoekend rondtastend in de als een gapen de nijlpaardbek geopende enorme kofferruimte van de Ford Customline, placht hij tweemaal per dag op te sommen wat hij kwijt was en weer terug. Zonder in te lopen. Ten einde raad pakte hij alle elementaire bezittingen in zijn excursierugzak. Dat was heel wat.Toen hij, wankelend onder het ge wicht, voortschuifelde over glibberig Runde en een van ons informeerde wat hij allemaal meetorste, kwam als bescheid "m'n verschoningen...!"

Sterna | 1996 | | pagina 4