Keesde Kraker Zeearenden staan de laatste tijd nogal in het nieuws. De afgelopen winter verbleven ver schillende onvolwassen vogels in onze omgeving en nu zij n er plannen om op kunstmatige wijze een populatie broedvogels in Nederland te laten ontstaan. Zelf kwam ik jaren achtereen in Sleeswijk-Holstein voor bescherming van de "vliegende deur". SCHLESWIG-HOLSTEIN Inleiding Begin zeventigerjaren werd er in West-Duits- land ernst gemaakt met de bescherming van de laatste daar nog broedende Zeearenden. In be langrijke mate gesteund door hel Nederlandse We- reldnatuurfonds werd een permanente bewaking opgezet bij de vijf bezette nesten die er in het Hol- steinse merengebied nog resteerden. Op diverse manieren werden vrijwilligers geworven om deze posten te bemannen, zo verschenen er ook oproe pen ip het bekende tijdschrift "Het Vogeljaar". In die eerste jaren bestond de bewaking vooral uit Nederlanders, maar nadat de organisatie van de bewaking in 1974 door het Landesamt für Natur- schutz und Landschaftspflege werd overgenomen van WWF-Deutschland veranderde dal en waren het vooral Duitsers, lieden van allerlei slag, die de bewakingscaravans bevolkten. In 1974 was ik er voor het eerst bij en vervolgens tot en met 1983 bijna jaarlijks, zodat ik tenslotte "ein alter Hase", een ouwe rot, geworden was. Een tijdens de ijstijden geplooid landschap met akkerbouw, bossen en meren, nabij de Oostzee vormt hier het leefgebied voor de Zeearend. De vogels broeden in bos (vaak bezit van oude adel), meestal in een oude beuk op ca. 30 meter hoogte, vrijwel altijd kortbij een wat groter meer (>400 ha). Volwassen arenden blijven vrijwel het hele jaar in hetzelfde jachtgebied dat ruim 600 km' kan be slaan. Het zijn vooral de onvolwassen vogels die verder wegtrekken en 's winters ook in onze stre ken belanden. Al lang voordat de winter voorbij is begint een broedpaar met hel opknappen van het oude nest of wordt er in een enkel geval een nieuw nest gebouwd. In de buurt van de broedplaats staat een caravan waarin vanaf eind februari tot juli twee vrijwilligers (steeds anderen) veelal voor één of 60

Sterna | 1996 | | pagina 6