Vaak tref je bij jagers een soort dubbele moraal aan: aan de ene kant wordt met bewondering en re spect naar soorten gekeken (Zeearend. Slecht valk), aan de andere kant voelen ze zich door soor ten benadeeld als hun "exclusiviteithet doden en reguleren van jachtwild in het gedrang komt (Havik. Vos). Zelfs Arnd Rüger. die in die eerste jaren als ambtenaar bij het Landesamt für Natur- schutz de vrijwilligers begeleidde en later nog eens een internationaal rapport over watervogels zou schrijven dat trouwens ook weer voor een deel door Duitse jagersbonden gesubsidieerd werd. vond dat er teveel Buizerden en Haviken kwamen. Discussies daarover bleven dan ook niet uit. Toen ik eens een vossehol met jongen in de buurt van de horst ontdekte en daarvan melding had gemaakt, werden de jonge vossen vergast en uitgegraven. Een gegeven dat me ernstig deed twijfelen over de zin van mijn aanwezigheid daar. HOMPELVOET Winter Regelmatig verblijft er 's winters een Zeearend in de Grevelingen, vaak vormt de Hompelvoet dan een vaste pleisterplaats voor zo'n vogel. De afgelo pen winter was dat ook het geval. Bij een door Staatsbosbeheer georganiseerde winterexcursie op 27 december werd er met de rondvaartboot De Veerman ook onderlangs de Hompelvoet gevaren en extra uitgekeken naar deze Zeearend. Er zaten maar liefst drie Slechtvalken, van de Zeearend he laas geen spoor.Toch wel, een paar mensen zagen de vogel even vliegen. De rondvaartboot draaide nog eens terug.maar geen glimp meer van de vogel. Op 4 januari maakten wij in het kader van een dagje Herenleed een uitstapje naar de Hompel voet. Koud. maar de Grevelingen lag integenstel- ling tot veel binnenwateren nog helemaal open. Die dag zagen we de Zeearend een aantal malen. Voor ons uitvliegend was het beest niet van de Hompelvoet te branden. Een grote vogel, zwaar vliegend, een machtig gezicht. Voorjaar In april zat ik weer als vanouds met Philipp Derks als vogelwachter op de Hompelvoet. Bij de nieuwsberichten op de radio hoorden we: "...ook dit jaar weer een groot mestoverschot, maar naast dit slechte nieuws voor het milieu kwam minister Van Aartsen ook met goed nieuws: er zullen Zee arenden in het Oostvaardersplassengebied* uitge zet worden...". We zaten met onze oren te klappe ren. Wat. hoe hebben we het nou? We wisten niets van deze plannen,behalve een artikel in De Leven de Natuur waarin een negatieve reactie op zo'n idee gegeven werd. Belachelijk,straks is de natuur in Nederland één kunstmatig park van uitgezette dieren, planten, vlinders en vogels. Om dit goed nieuws voor het milieu te noemen tegenover het mestoverschot wekt de lachlust op. Jammergenoeg gaat het om serieuze plannen. Later hoorden we nog eens een discussie op de radio hierover, mogelijk in Vroege Vogels. De ver tegenwoordiger van het Wereldnatuurfonds. dat Waarschijnlijk herinner ik me dat niet goed. zal wel Gelderse Poort geweest zijn. Nest dagnotities. Foto (door telescoop): Kees de Kraker. Brutbericht vom Horst tyy. Bewacher Wetter

Sterna | 1996 | | pagina 9