Vogel van het jaar 1996 op Goeree-Overflakkee sloten is door een dam. In de zuidelijke dam is een windwatermolen geplaatst die als het peil in het ge bied laag wordt er toch water ingepompt kan wor den, dit is beter dan het laten verdrogen. Aan de noordeli jke zijde is een stuw geplaatst die het over tollige water afvoert op een peilstand die in de zomer-40 cm NAP en in de winter-20 cm NAP is. De nieuwe om het gebied heen geleide water gang is op een natuurvriendelijke manier ingericht met onder andere oevers die een slikkige zone heb ben. hier kunnen de steltlopers naar hartelust fou- rageren. In de drempel die is aangelegd is riet ge plant. Dit riet biedt een uitstekende dekking voor alles wat er zich in schuil kan houden. Gezien de status van het gebied is het uiteraard niet toegankelijk voor het publiek. Dit probleem heeft Staatsbosbeheer opgelost door het plaatsen van een vogelkijkscherm aan de Koedijk. Dit scherm is te bereiken via een halfverhard paadje wat onderaan de dijk loopt, het is zodanig aange legd dat alleen hele lange mensen zichtbaar zijn vanuit het gebied. Vanachter het scherm heeft u een uitzicht over bijna heel het reservaat wat in de zomer maar ook 's winters aardige plaatjes voor de vogelaar op kan leveren. In de eerste maanden van het jaar hebben behoorlijk veel mensen de door hen opgespoorde Patrijzen doorgegeven. Opvallend genoeg niet alleen mensen van het eiland zelf, maar ook van daarbuiten. Zoals verwacht verminderde het aantal meldingen drastisch. Zo vreemd was dat niet. Het werd broedtijd en wordt de Patrijs liefst niet gestoord. De opgroeiende gewassen en dijkvegetaties maakten het heel moeilijk de Patrijzen in beeld te krijgen. Uiteraard hebben we ook geen enkele poging ondernomen om nesten te vinden, ook niet in dit jaar van de Patrijs. Wat dat betreft zijn de inzichten over hoe we met de natuur omgaan veel dier-vrien- delijker geworden! bij veel mensen dan toch). Zo doende moesten we het in de maanden juni, juli en augustus vrijwel zonder nieuwe gegevens doen. Des te interessanter wordt het dan ook nu het na jaar onvermijdelijk gekomen is. De gewassen wor den van de velden gehaald en we krijgen weer zicht op de Patrijzen. En werkelijk de eerste meldingen kwamen weer binnen. Op deze manier kunnen we proberen inzicht te krijgen in het succes van het broedseizoen. De gegevens die nu binnen zijn geven het gebruikelijke beeld voor deze maanden: grote groepenZo werden op één dag 3 groepen ge zien. Het ging om twee groepen van 15 en één groep van 13 exemplaren.Totaal 43 exemplaren en dat in een niet al te groot gebied, waarbij het zo goed als zeker is dat het ook werkelijk om 3 verschillende groepen gaat. We hopen dat, nu de Patrijzen weer beter op te sporen zijn.de diverse waarnemers"hun" Patrijzen weer door zullen geven. Dat kan nog tot eind de cember. En als er weer net zo veel gegevens bin nenkomen als in het begin dit jaar,kunnen we in het voorgenomen overzicht wat voorzichtige conclu sies trekken over het voorkomen van de Patrijs op Goeree - Overflakkee. En u moet toegeven dat een groep Patrijzen in het milde licht van de najaarszon op onze stoppel velden een prachtige natuurwaarneming is. Lande lijk en oer-Hollands. Zo'n waarneming geeft u na tuurlijk door aan Dick Wilbrink Frank van Borselenstraat9 3244 XD Nieuwe Tonge 0187-651596 71

Sterna | 1996 | | pagina 17