Veranderd landschap Roel van Staaten Het landschap van Goeree-Overflakkee, zoals men het nu kent, is door natuurlij keen mense lijke invloeden in de voorafgaande eeuwen ontstaan. Enige eeuwen voor het begin van onze jaartelling maakte Goeree-Overflakkee deel uit van het grote Vlaams-Hollands veengebied, beschermd tegen de Noordzee door een brede duingordel. In die tijd begon de subatlantische transgressie periode. De duinen werden op vele plaatsen doorbroken. Grote geulen baanden zich een weg door het veengebied, waardoor het eens aaneengesloten gebied in talloze eilanden en platen uiteenviel. Omstreeks 1300 was alleen het meest westelijk gebied van Goeree-Overflakkee bedijkt of be schermd door duinen. Deze oude kern, Westvoor- ne genoemd, was blijkens opgegraven aardewerk al langer bewoond dan wij dachten. De plaats Goedereede, waarvan in 1040 al melding van werd gemaakt, vormde bij stormweer overeenkomstig zijn naam een veilige haven (reede) achter een hoog duinlandschap. De rest was een enorm pla- tengebied doorsneden doortalrijke brede en smal le geulen.Het slibrijke water van de grote rivieren bevorderde opslibbing, zodat men gaandeweg een aantal hoog opgewassen en begroeide platen kon gaan bedijken. Met uitzondering van de duinen langs de Noordzee in het noordwesten. Een smalle re of brede strook onbedijkte gorzen en slikken langs het Haringvliet en het zeegat van Goederee de aan de noordzijde. Langs het Hellegat aan de oostpunt en langs het Volkerak, de Krammer, de Grevelingen en het zeegat van Brouwershaven aan de zuid en zuidwestzijde bestaat het gehele eiland Goeree -Overflakkee uit een aaneengesloten com plex van indijkingen.Ten opzichte van hun ont staan zijn die indijkingen in vier groepen te verde len. 7

Sterna | 1997 | | pagina 19