Goeree-Overflcikkee Vogel van het jaar 1997 op Goeree-Overflakkee ten. Dit via Landschapsbeheer Zuid-Holland te Gouda. Alle knot en onderhoudswerkzaamheden zijn volgens plan verlopen. De laatste actiedag van 1996 werd slechts bezocht door 3 vrijwilligers! Ge lukkig werd dit in januari van dit jaar ruimschoots goed gemaakt, zodat al de werkzaamheden van 1996 afgerond konden worden. Met hulp van de gemeente Goedereede en Oost- flakkee kon al het snoeihout worden versnipperd. Als proef is er in het Bunkerbos te Ouddorp een hout-ril gemaakt. De ingezette verjonging aan de Krammerwegis door onzorgvuldig maaibeheer verloren gegaan. Met het waterschap zal nu bekeken moeten wor den of de wilgen moeten worden vervangen met daar aan gekoppeld een aangepast maaibeheer. Door derden is veel gebruik gemaakt van ons afko mend stekmateriaal. Zomer Als activiteit geldt evenals vorige jaren de Tram baan te Stellendam. Het maai en hooi werk is dit jaar zonder probleem verlopen. Evenals de afgelo pen j aren werd er door de milieu en veldpolitie toe zicht gehouden. De Provincie is bezig kleine landschapselemen ten af te stoten, hier onder valt ook de trambaan. Ook voor 1997 isnogniet bekend of de trambaan in handen van derden zal overgaan. Wij gaan er vanuit dat het onderhoud ook dit jaar voor onze rekening komt. Gewerkte uren Nog enkele cijfers over 1996. Het aantal gewerk te actie dagen bedroeg 5 (1995:5).De gemiddelde opkomst per actie dag bedroeg 7 personen (1992:7). De hoogste opkomst op een actie dag was 10 personen Het manuur totaal voor 1995 is 160 uur (1994:170 uur) of te wel ruim 20 werkdagen voor een persoon. Het werk door derden is hierin niet opgenomen, zij hebben ongeveer 40 uur voor ons vrijwillig gewerkt! Voor "hergebruik" kwam er ongeveer 15M3 openhaardhout beschikbaar en aan afval (snoei hout) ongeveer 50M3. Het openhaardhout is zoals gebruikelijk onder de helpers verdeeld. Het snoei hout is versnipperd en afgevoerd. Planning activiteiten 1997 De winter activiteiten vinden steeds plaats op de laatste zaterdag van de maand van 8.30 uur tot on geveer 13.00 uur. De zomeractiviteiten zijn qua tijdstip afhankelijk van de weersomstandigheden. juli-september - Maaien en hooien Trambaan te Stellendam, najaar-winter 1997-1998 - Onderhoud aan de wilgen bij de Krammer- weg. - Diverse knotwerkzaamheden in en rond Oud dorp. - Tweede fase onderhoud aan het Bunkerbos. - Aanplant van wilgen. Liefhebbers voor deze activiteiten kunnen zich aanmelden bij een van de coördinatoren. De de finitieve plaats en data staan steeds in de activi teiten agenda van de Sterna en in de streekpers. Langs deze weg willen wij weer alle vrijwilligers die het afgelopen jaar hebben geholpen, hartelijk bedanken voor hun hulp. Het komende seizoen re kenen we zeker weer op jullie! Kees van 't Zelfde en Anton Trompet' Blijkbaar is de keuze van de Grote Bonte Specht als vogel van het jaar in goede aarde geval len. Op het verzoek in het vorige nummer van de Sterna werd al door vele mensen gereageerd. Wat opviel was dat de reacties zo enthousiast waren. De manier waarop de Grote Bonte Specht tegen een stam aan staat, of zoals hij naar boven loopt, maar ook het trommelen op stammen en takken en zijn mooie zwarte, witte en rode veren zorgen ervoor dat onze vogel zeer tot de ver beelding spreekt. Tijdens de eerste weken van het nieuwe, maar ook al de laatste weken van het oude jaar was het erg koud. Daarom hadden de spechten hun toe vlucht tot de bebouwde kom genomen. Haast alle waarnemingen kwamen dan ook vanuit de dorpen. 22 Vanuit de warme kamers konden de Grote Bonte Spechten en hun bezigheden bekeken worden. Eén waarneemster meldde dat haar vogel lustig zat te hakken in een oude wilg. Bij iemand anders moest een oude Iep het ontgelden. Minder leuk

Sterna | 1997 | | pagina 24