Tekening: Dick Wilbrink. was het dat de Specht daarna ook de andere bomen begon te bewerken. Door honger gedreven verschenen verschillen de Grote Bonte Spechten op voedertafels. Zeker als er speciaal spek aan de paal was vastgespijkerd. Op een andere voedertafel bleek dat wit brood eer der werd opgegeten dan bruin brood. In twee tuinen moesten de bewoners toezien dat de vogel van het j aar de mezenkast aan het verbou wen was. Huisvredebreuk? In de natuur is er spra ke van een bepaalde rangorde onder de vogels. Aan de Oostdijkseweg bleek dat een Merel de Grote Bonte Specht veruit de baas was. Heel behoed zaam kwam de specht dichterbij, terwijl de Merel aan het eten was. Vlug pakte hij dan wat voedsel en vloog, als de Merel dreigend keek,zo snel mogelijk weg. Het grootste aantal, tegelijkertijd waargeno men, spechten staat op vier en het voorval speelde zich af aan de rand van het Stellebos. In de winterperiode hebben we hier wat meer Grote Bonte Spechten dan in de rest van het jaar. want naast de standvogels zijn er ook overwinte raars bijgekomen. Deze laatste zullen binnenkort weer vertrekken. Over blijven dan de hier broedende spechten, waarvoor ze dan iets rustiger plekken opzoeken. Sommige mensen die buitenaf wonen, meldden al dat zij onze vogel, al een paar jaar, ook in het voorjaar en de zomer horen en zien. De opmerking "de laatste jaren" geeft aan dat met het ouder wor den van de bomen op Goeree-Overflakkee, het aantal Spechten aan het toenemen is. Na de winter begint ook voor de Grote Bonte Specht het broedseizoen. Het nest hakken ze in de stam van een boom. Eerst een rond gat en als ze ver genoeg zijn, gaat het nog eens zo'n 30 cm naar be neden. Daarin worden ongeveer 6 eieren gelegd. De eieren zijn wit.omdat in z'n nestholte een schut kleur overbodig is. Na twee weken komen de jon gen tevoorschijn. We kunnen dan genieten van de "piepende boom", want alle jongen laten zich horen als één van de ouders met voedsel aan komt vliegen. We willen proberen erachter te komen hoeveel Grote Bonte Spechten op Goeree-Overflakkee broeden. Dat kunnen er best al verrassend veel zijn, omdat bij de wintermeldingen door verschil lende mensen al werd doorgegeven dat zij ook in lente en zomer Grote Bonte Spechten in hun buurt zagen en vooral hoorden. Tot op dit moment zijn reeds 47 Grote Bonte Spechten doorgegeven en in 7 a 8 gevallen kan de melding betrekking hebben op dezelfde vogel.Tevens werden4 Groene Spech ten, 1 Kleine Bonte Specht en 1 Zwarte Specht ge- De Vogelwerkgroep hoopt dat een ieder de spechten zal blijven doorgeven om tot een goed overzicht voor het hele jaar te komen. Waarnemingen kunnen doorgegeven worden aan: Dick Wilbrink Rembrandtlaan 158 3241 AL Middelharnis tel. 0187-489556 23

Sterna | 1997 | | pagina 25