Schoiiwen-Diiivelcmd kan er wel een aantal gebruiken! Meer infor matie volgt in hel komende Sterna-nummer. 11 okt. Steltlopertrek kijken bij Flaauwersinlaag. Het haventje bij de Heerekeet is weer het vertrek punt. Om 9.30 uur wachten 'vogelaars' van onze vereniging je daar op. Zij kunnen veel be langwekkends vertellen over de inlagen, de waargenomen soorten, hun trekgewoontes, broedgebieden enzovoort. Er zitten in het ex- cursiegebied natuurlijk niet alleen steltlopers. Ook veel soorten eenden en ganzen rusten en fourageren er. Een verrekijker en warme kleding zijn onmis baar. Laat het nu eens niet alleen bij die goeie voornemens blijven; noteer je favoriete excursies in je agenda en ga eens een paar keer lekker met 'gelijkgestemden' de Schouwse natuur in! Voor de zekerheid zullen we in de volgende Sterna's de dan nog van toepassing zijnde data herhalen. Voor inlichtingen kun je terecht bij Bram Coomans, «118-472527 (privé) of «113-211675 (werk). Het IVN en de Natuurgidsencursus Oosterschelderegio IVN-Zeeland Het IVN is een landelijke vereniging voor natuur- en milieu-educatie met meer dan 16.000 leden, aangesloten bij ruim 180 afdelingen die per provincie georganiseerd zijn in een district. In elk district is een IVN-consulent- schap veranl woordelij k voor de begeleiding en coördina tie van het educatieve werk. Voor Zeeland is dat het Con sulentschap voor Natuur- en Milieu-Educatie (CNME) in Goes. Hel IVN-Zeeland heeft afdelingen in Zeeuws- Vlaanderen. Walcheren, de Bevelanden en Schouwen- Duiveland. De laatste valt onder de Natuur- en Vogel wacht en opereert onder de naam Werkgroep Schoolbiologie. Naast een uitgebreid programma van in cidentele, kortlopende activiteiten als excursies en derge lijke, kennen de IVN-afdelingen ook een aantal steeds te rugkerende cursussen. De in het activiteitenprogramma van de Natuur- en Vogelwacht voor september aange kondigde Groencursus hoort daar bij Natuurgidsencursus Een van de voornaamste activiteiten van de IVN-afde lingen is het opleiden van vrijwillige naluurgidsen. De I VN-Naluurgidsencursus is de enige erkende scholing op dat gebied. Ook verschillende leden van de Natuur- en Vogelwacht zijn gediplomeerd I VN-natuurgids. Van de IVN-afdelingen De Bevelanden en Schouwen- Duiveland ontving het bestuur onlangs de mededeling dal in september van dit jaar een nieuwe natuurgidsen cursus van start gaat in Goes. We willen daar graag langs deze weg melding van doen. Het zou mooi zijn als er weer een aantal mensen van Schouwen-Duiveland aan de cur sus deel zouden nemen. Misschien reeds actieve gidsen, hopelijk ook nieuwe gezichten. De huidige gidsengroep heeft dringend goed opgeleide aanvulling nodig! De IVN-Natuurgidsencursus duurt anderhalfjaar met eenmaal per twee weken een avond theorie; elke maand een excursie en een keer een praktijkweekend. Van de deelnemers wordt een redelijke basiskennis en een grote bereidheid lot zelfwerkzaamheid verwacht. Aanmelden kan tot 1 juni a.s. bij cursusleider Jet Re- mijn 0113-639620. Maandag avond 23 juni zal een intro ductiebijeenkomst plaats vinden in het MEC (Milieu Educatie Centrum) op de Hollandsche Hoeve, Kat- tendijksedijk 23, Goes. Toelichting op bi jlage Sterna In hel verleden was het gebruikelijk dat tijdens de Al gemene ledenvergadering de jaarver slagen van de werk groepen werden uitgereikt en voorgelezen c.q. toegelicht door de coördinatoren. Dat had als nadeel dat de inhoud ervan nauwelijks tot de aanwezigen doordrong en er der halve ook amper op gereageerd kon worden. Aan het reëele verzoek van de vorig jaar aanwezige leden om daar wat aan te doen geeft het bestuur graag gehoor. Van de door de coördinatoren ingeleverde jaarversla gen is een samenvatting gemaakt enmet wal aanvullende informatie werd deze als bijlage meegestuurd met de Sterna. De orginele verslagen zullen uiteraard tijdens de ver gadering worden uitgereikt. Het bestuur gaat er van uit dat de coördinatoren aanwezig zullen zijn voor het geven van een toelichting en het beantwoorden van eventuele vragen. 26

Sterna | 1997 | | pagina 28