Winterse omstandigheden Kees de Kraker Bij een strandwandeling bij Westenschouwen op 19 januari werden als gevolg van de winterse omstandigheden veel dode vogels aangetroffen.Tijdens de wandeling werd een lijstje gemaakt van de soorten en aantallen die op het ca. 1,5 km lange traject van de damaanzet tot de eerste overgang naar het bos gevonden werden. De Oosterschelde in januari 1997. Foln:Kees de Kraker. Weersomstandigheden Vanaf Kerst 1996 tot half januari 1997 vroor het stevig. Alle binnenwateren, maar ook de zoute Grevelingen en de Waddenzee waren dichtgevro ren. Op de Oosterschelde waren aan het eind van de vorstperiode grote delen van de oevers en vrij wel alle platen met een dikke ijslaag of grote schot sen bedekt. Na half januari trad de dooi in. Met hoogwater van de platen loskomende ijsschotsen dreven de Oosterscheldemond uit. Zodoende be landde vermoedelijk een deel van de vogels die op de platen of in de Oosterschelde omgekomen waren met ijs en stroom op het strand ten westen van de Stormvloedkering. Resultaten De gevonden aantallen vogels (Tabel 1laten een momentopname zien, het merendeel van de vogels was nog maar pas aangespoeld. De vogels zullen gezien de samenstelling en vindplaats voor het merendeel uit de Oosterschelde afkomstig zijn en verder uit de omgeving van de Stormvloedke ring (Paarse Strandloper) en de Voordelta. De cij fers zijn niet representatief voor de verhouding in sterfte tussen de verschillende soorten vanwege het korte traject en de momentopname. Opvallend is vergeleken met sterftecijfers uit andere jaren,het in verhouding hoge aantal Zilverplevieren. De soort staat bekend als tamelijk winterhard, die ook tijdens strenge vorstperioden nauwelijks een afna me van de aantallen te zien geeft (Meiningeret al.. 1994). Mogelijk is deze eigenschap vanwege de be dekking van de voedselgronden met ijs een deel van de vogels noodlottig geworden. Scholeksters vormen zoals gewoonlijk de grootste groep slacht offers. Uit analyse van ringegevens van winter- slachtoffers (Meininger et al. 1997) bleek dat er 30

Sterna | 1997 | | pagina 32