Foto 'si +2 uit: "De luister van ons land" door dos van de Burg!. laag. De dijk waar de fotograaf op staat was eens ook als inlaagdijk gemaakt (1672), maar werd na het inlopen van de Lockers Inlaag in 1718 tot zee dijk versterkt. De inlaagdijk achter de Suzanna's Inlaag is van 1673 en 1679. Op de foto is te zien dat voorde oor log de weg naar Haamstede over deze inlaagdijk liep. De Nieuwe Kooiweg van Zierikzee naar de Kromme Kooiweg bij Pikgat(Rengerskerke) werd pas in 1938 aangelegd. Achter het hek ligt een klamp rijshout van het waterschap Schouwen. Foto 3 Op de laatste foto.gemaakt door Rykel ten Kate, kijken we vanaf ons hoge punt richting Kromme Kooiweg waarlangs een aantal boerderijen ligt. De karrevelden die te zien zijn.ontstonden doordat de bovenste 40 a 50 cm grond begin 18de eeuw afge- kard werd om de dijken te maken of op te hogen. Het lage land (17:m min NAP) werd met vele slo ten een beetje droog gehouden en diende als schraal weiland. Voor de vogels was het (en is het een pracht gebied. Tureluurs, Wulpen, vroeger Kemphaantjes. Kieviten enz.: een weidevogelge- bied bij uitstek. De zoute kwel zorgt er voor veel zilte planten. Opvallend dat dit punt vroeger meer op de route lag dan tegenwoordig. Dat verandert wellicht als hier een fietspad van de Heerenkeet naar Zierik zee zal komen. Foto: Rykel ten Kale. Vermeldenswaard is ook dat dit punt de plaats is waar op maandag 7 mei 1945 een groep militairen aan land kwam op weg naar Zierikzee om de macht van de Duitse bezetters over te nemen. De Britse militairen kwamen met een landingsboot uit Co- lijnsplaal op Noord-Beveland. Ze landden onge veer half tien op het vlak oplopende zandstrandje eind Boerenweg (elders bij Zierikzee liggen alleen keien bij de dijk!) en liepen vandaar naar de wo ning van de Ortskommandantom de capitulatie te regelen. Als gids bij de overtocht en daarna fun geerde Wim de Vos. Vlak voor de landing viel hier nog een burger slachtoffer door een ontploffende mijn. Al met al is dit punt eind Boerenweg voor mij een echt "lieu de mémoire". Frans Beekman 3

Sterna | 1997 | | pagina 5