den zelfs in maart nog Rietganzen waargenomen. De meeste Rietganzen verblijven in hetgebied tus sen Dreischor-Noordgouwe-Zonnentaire-Brou- wershaven, daar bezoeken ze jaarlijks percelen waar oogstresten achter zijn gebleven. kolgans, populatie 600 000 1 6000) Schouwen-Duiveland is niet internationaal of regionaal belangrijk voor de Kolgans. Kolganzen zijn op Schouwen-Duiveland minder algemene ganzen, alleen tijdens strenge winters met veel sneeuw in andere delen van Nederland kunnen enige duizenden Kolganzen op Schouwen- Duiveland worden gezien. In normale winters fluc tueren de aantallen sterk, van enige tientallen tot meer dan 1000 vogels. Er zijn geen duidelijke con centraties aan te geven. Grauwe Gans populatie200 000 1 2000) Schouwen-Duiveland is van internationaal be langvoorde Grauwe Gans,in het najaar isjaarlijks ca. 1 van de totale populatie aanwezig. Regionaal is Schouwen-Duiveland minder belangrijk. Sedert het begin van de jaren negentig is er duidelijk spra ke van een stijging van de jaarmaxima van 1180 in 1991/92 tot 3551 in 1995/96. Er is evenwel erg veel fluctuatie in de aantallen van week tot week. Al in het begin van september kunnen er Grau we Ganzen op Schouwen-Duiveland uit noordelij kerstreken arriveren.Toch duurt het vaak tot in de cember voor de maximale aantallen worden waargenomen. Tegenwoordig zitten er gedurende de wintermaanden tot 2000 Grauwe Ganzen op Schouwen-Duiveland. De concentratiegebieden liggen voornamelijk rondom de Maire (Ooster- land) en het Dijkwater(Dreischor). Opgemerkt dient te worden dat een groot deel van de vogels nabij het Dijkwater afkomstig is uit de broedpopu- latie van de Scheelhoek(Stellendam),bij de Maire worden dergelijke vogels (halsbanden) vrijwel nooit waargenomen. Eind februari zijn de meeste Grauwe Ganzen weer vertrokken richting broed gebieden. Brandgans, populatie 176000(1% 1760) Ook voor de Brandgans is Schouwen-Duiveland en met name de Prunjepolder van internationaal belang,jaarlijks verblijft 1-2% van de totale popu latie hier voor korte of langere tijd. Binnen Zee land is de Prunjepolder samen met de Middelpla ten het belangrijkste gebied voor deze soort. De jaarmaxima schommelden in de periode 1991/92 tot 1994/95 tussen de 1590 en 4559, in 1995/96 (koude winter) stegen de aantallen spectaculair tot bijna 17 000. Sinds vele tientallen jaren staat de Prunjepolder bekend als een gebied waar jaarlijkse vanaf eind oktober enige duizenden Brandganzen overwinte ren. Samen met vogels die op Noord-Beveland en in het Veerse Meer foerageren vormen ze de Zeeuwse groep van 3-4000 Brandganzen. Meestal slapen ze samen op de Middelplaten in het Veerse Meer. Op Schouwen-Duiveland worden ze vrijwel alleen in de Prunjepolder waargenomen,in strenge winters met veel sneeuw kunnen ook elders groe pen met Brandganzen worden waargenomen. Te genwoordig blijven veel Brandganzen tot diep in maart en zelfs in april aanwezig. Rotgans, populatie 300000 1 3000 Voor de Rotgans is Schouwen-Duiveland van in ternationaal belang.gedurende de wintermaanden verblijft ruinr 1 van de Rotganzenpopulalie op Schouwen-Duiveland. Binnen Zeeland is vaak een kwart van de Rotganzen op Schouwen-Duiveland te vinden. Afhankelijk van het broedsucces va rieerde het jaarmaximum van de Rotgans op Schouwen-Duiveland tussen de 4827 en 5936 in de periode 1991/92-1995/96. Vanaf eind september komen de eerste Rotgan zen op Schouwen-Duiveland aan. Deze vogels worden voornamelijk foeragerend op wieren in de getijdenwateren van de Oosterschelde waargeno men. Later komen steeds meer Rotganzen ook bin nendijks foerageren. Vanaf eind oktober arriveren grote groepen Rotganzen, jaarlijks worden er tol 5000 Rotganzen waargenomen op Schouwen-Dui veland. Vooral in de echte wintermaanden zijn er vaak veel Rotganzen aanwezig. De belangrijkste foerageergebieden liggen langs de kusten van de gehele Oosterschelde en plaatselijk langs het Gre- velingenmeer. Veelal foerageren ze op graslanden, waarbij het opvallend is dat de vogels vooral in het najaar en voorjaar vaak op zoutgraslanden (karre- velden) worden waargenomen. Rotganzen blijven van alle ganzen het langst. De aantallen nemen vanaf maart geleidelijk af maar tot eind mei zitten er jaarlijks meer dan 2000 Rotganzen. Een groot deel van deze vogels zal waarschijnlijk rechtst reeks vanaf Schouwen-Duiveland richting broed gebied vliegen zonder - zoals normaal voor de meeste Rotganzen- ook een tussenstop te maken in de Waddenzee. Gedurende koude winters gaan Rotganzen soms op zoek naar voedsel, vaak trek ken ze dan verder de polders in. 6

Sterna | 1997 | | pagina 8