De Reigerwei van Oosterland Frans Beekman In het recent verschenen boek over de zuidkust van Schouwen staat over de Prunje dat in dit boomloze gebied geen enorme aantallen reigerachtigen en Aalscholvers voorkwamen. Ik denk dat ze er wèl voorkwamen en dat de nestbomen buiten het gebied te vinden waren. Zetten we de bekende kolonies van de Blauwe Reiger op een kaartje dan is dat ook te zien. Het Prunje-gebied werd door reigers bezocht die er ten westen of oosten van broedden. De met bomen beplante weiden waarin reigers broedden, noemde men 'reigerwei'. In de polder Dreischor is bij de Kap- teinsweg een veldnaam Reigerwei bekend. De reigerwei bij Oosterland zal hier wat uitvoe riger belicht worden. Dat kan dankzij de verhalen die J.Vijverberg erover schreef, voor "t eerst in De Levende Natuur van 1902:"Uiteen Reigerkolonie op Schouwen-Duiveland" en later nog eens in de Zierikzeesche Nieuwsbode (7-1-1960): "Goede herinneringen aan Duivelandse reigerwei die ver dwijnen moest". Het eerste artikel schreef Vijver bergtoen hij ruim 20 jaar was en in Haarlem woon de waar hij de Rijkskweekschool bezocht. Het tweede verhaal schreef hij toen hij 80 jaar oud was. Aan de spelling van de citaten is te zien welk artikel wordt gebruikt. Reigerwei aan de Zandweg Ten noorden van het dorp Oos terland, maar gelegen in de polder Sirjansland lag aan de Zandweg (ook wel Reigerweg) de reigerwei waar "misschien wel duizend" Blauwe Reigers broedden. Of Vij verberg hier 1000 paar bedoelde is te betwijfelen, maar ook 500 paar, zoals in "De vogels van Schouwen- Duiveland" staat, lijkt nog erg veel. Vijverberg tekende een aardig kaartje, een foto heb ik er nog nooit van gezien. "In de wei verhieven zich de zilveren stammen van tien tallen machtige abelen, reuzen in hun soort, in welker brede, grillig vertakte kruinen honderden rei gernesten met de wind heen en weer wiegden". Vijverberg schetste de situatie eind 19de eeuw, toen hij zelf (geb.1880) in z'n jongensjaren was, dus 1890-1895. Kort daarna zijn de Abelen gerooid, "en nog vóór de Kaartje Reigerwei,getekend door J. Vijverberg 'uit: De Levende Natuur, 1902) 14 gers gebroed hebben. Samenstelling: Frans Beekman.

Sterna | 1997 | | pagina 16