raakten doortrekkende slikgebonden steltlopers en Wintertalingen voedselgebieden kwijt. En dan staan op stapel omineuze ontwikkelingen in de Hoeksche Waard, waar o.a. de onontslotenheid van de noordoever van het Hollandsch Diep tussen Numansdorp en Strijensas teloor zal gaan, zowel binnendijks als buitendijks (Ouweneel 1994, 1996). Visarend Door grootschalige kassenbouw en verdwijning van de Hoogezandsche Gorzen gaat langs die noordoever een oeverstrook op de schop waar tot dusver rust en ruimte zodanig zijn verzekerd dat het gebied bijna jaarlijks overwinterende Zee arenden herbergt, ook weer in 1996-97. Willen in het noordelijk deltagebied 's winters Zeearenden blijven komen, dan is het Haringvliet met daarin centraal Tiengemeten een kansrijk alternatief. Voor zowel Zeearend als Visarend staan plannen opstapel de soorten de helpende hand toe te steken om in dit land te komen broeden. De Zeearend via een omstreden introductieproject, Visarenden via scheppen van aantrekkelijk geachte voorwaarden. En hoewel schrijver zich niet ontveinst door beide namen te noemen, gevaar te lopen zich toch te bui ten te gaan aan illusionisme, biedt de keten spui- mond, Tiengemeten, Ventjagersplaat/Hellegats platen op lange termijn perspectief voor jaarlijks overwinterende Zeearenden en zelfs broedende Visarenden, mits natuurlijk beide soorten in Euro pa het zodanig voor de wind blijft gaan als thans het geval en mits vooral geduld zegeviert en nu al met visie voorzieningen worden getroffen. Voor over winterende Zeearenden kan model staan de huidi ge status langs de noordoever van het Hollandsch De Ventjagersplaat trekt jaarlijks Visarenden, soms pleisteren er wel vijf tegelijk. Hier een juveniel exemplaar, 11-9-1996. Foto: Marlijn de Jonge.

Sterna | 1997 | | pagina 14