Wilde Zwanen Helgrote gedicht. Sigurdur Gudmundsson. Johan Everaers In de collectie van het Stedelijk Museum in Amsterdam bevindt zich een beeld dat bestaat uit drie geprepareerde Wilde Zwanen, die met hun lange nekken uit witte piramides steken. Het is een kunstwerk van de van oorsprong IJslandse kunstenaar Sigurdur Gudmundsson 1942).Titel van dit lyrische beeld:"Het Grote Gedicht". De piramides lijken de zwanenlijven te vervangen. Al snel overheerst de indruk dat de zwanen tevergeefs trachten weg te vliegen uit hun betonnen driehoeken. Denk je daarbij aan de klaaglijke roep van de Wilde Zwaan, dan hoor je poëzie. Ik hoorde het "Grote Gedicht" bij de IJslandse Alftaffjord aan de noordkust van het Snaefellsnes schiereiland. Vanuit het watersteeghet melancholieke geluid op van honderden Wilde Zwanen. Door die ervaring ging ik het beeld van Gudmundsson nog meer waarderen. Op Schouwen-Duiveland zag ik tot voor kort nooit meer dan een tiental Wilde Zwanen samen. Vrijwel al mijn waarnemingen van Wilde Zwanen hadden betrekking op vogels die zich bevonden tussen Kleine Zwanen die hier veel minder zeld zaam zijn. Met de komst van de Kleine Zwanen in november 1996 waren ook nu weer Wilde Zwanen present. Net als enkele Knobbelzwanen foerageer- den ze regelmatig op een perceel grasland bij boer derij Kijkuit.Toen de kou inviel en kreken en welen bevroren, bleven de zwanen datzelfde perceel trouw. Bij een draineerbuis voorkwamen ze met z'n allen dat een slootje geheel dichtvroor en lange tijd beschikten ze zodoende in de onmiddellijke nabijheid over drinkwater. Het aantal Wilde Zwa nen nam in de loop van de winter toe en op 26 janu ari telde ik er 73. Zoveel Wilde Zwanen zag ik nooit eerder in Zeeland en ik ben benieuwd of het voor Schouwen-Duiveland een record betreft. Op een gerooid suikerbietenveld aan de andere kant van de weg hielden ook de Kleine Zwanen het lang vol. Er was een levendig verkeer van en naar de drink- 46

Sterna | 1997 | | pagina 16