Wilde Zwanen omgeving Zonnemaire. februari 1997. Foto: Wim tie Vos. plaats in het slootje. De winter werd grimmiger en de Kleine Zwanen zwierven steeds verder uit over het eiland. Zo niet de Wilde Zwanen. Die waren veel honkvaster. Toen stukje voor stukje het gras land werd geploegd, begonnen de Wilde Zwanen naast dat perceel aan een meer dan een meter hoge afvalhoop van winterpeen. Die hoop werd door de Wilde Zwanen volledig opgegeten. De sierlijke spierwitte zwanen veranderden in een groep zwa nen die besmeurd was met vuile oranje modder- strepen en vlekken. Een zwaanonwaardige verto ning. Een zwanenstal waarin de dieren alle schaamte voorbij leken te zijn. Als varkens dam- melden ze in de drab van een soort winterpeen- mestvaalt. Daarna gingen ze over op een iets min der grote winterpeenberg, die eveneens werd geslecht. De Kleine Zwanen hadden duidelijk min der belangstelling voor de winterpeen.Toen wer kelijk alles was opgegeten, verplaatsten ook de Wilde Zwanen zich naar elders. Enkele dagen nadat de dooi intrad, werden ganzen en zwanen op veel akkers verjaagd. Een grote groep Rietganzen en Kleine Zwanen streek neer tussen Noordgouwe en Zonnemaire, maar die vogels foerageerden op suikerbietenafval naast een reeds geplukt sprui tenveld. Begin februari waren veel ganzen al weg getrokken en ook de Kleine Zwanen waren verd wenen. Vanaf half februari observeerde ik iedere dag zo"n 14 Wilde Zwanen,die een nieuwe voedselbron hadden ontdekt. Op bovengenoemd spruitenveld waren ze dagelijks aanwezig. Ik vermoedde dat het om verzwakte vogels ging en was benieuwd hoe langze nogzouden blijven. Met de auto volgde ik ze legen de schemering wanneer ze vertrokken naar de Grevelingen. Ze bleken aan de noordkant van de Veermansplaat de nacht door te brengen. Op 25 februari vertrokken tegen een blauwe lucht, luid roepend, zes Wilde Zwanen. Ik genoot van hun "zang". Ze pasten weer in "Het Grote Gedicht". De volgende dag vond ik ze niet meer terug. Ze waren op weg naar hun zomerverblijven in Noor wegen. IJsland of elders. 47

Sterna | 1997 | | pagina 17