Tabel 2. Waargenomen roofvogels op Goeree-Overflak- kee in de winter 1996-1997. Soort/datum okt. nov. dec. jan. feb. mrt. Bruine Kiekendief 6 2 1 1 4 5 Blauwe Kiekendief 2 12 10 14 5 5 Sperwer 4 11 10 8 9 1 Buizerd 34 54 60 81 51 16 Ruigpootbuizerd 1 2 2 6 2 - Torenvalk 61 58 38 46 35 18 Smelleken 7 7 - 6 3 4 Boomvalk 1 - - - - - Slechtvalk 5 2 4 1 2 3 Roofvogels Afgelopen winter waren de Bruine Kiekendie ven in ons gebied schaars. Natuurlijk moeten we er rekening mee houden dat het Deltagebied onge veer het noordelijkste punt is waar deze (zonrer)vogel overwintert en bovendien was het koud. maar dat gold ook voor de vorige winter en toen bleven er wat meer hangen. Het is in ieder geval een gegeven om volgende winters in de galen te houden. De Blauwe Kiekendief is wel een echte winter vogel en dat is uitstekend op de tabel af te lezen. In oktober nog maar weinig, maar daarna loopt het, afhankelijk van de temperatuur, op. Hoe kouder, hoe meer kans op Blauwe Kiekendieven. In febru ari en maart loopt het aantal dan weer terug als de broedgebieden weer opgezocht worden. Het maxi mum van 14 viel in de januari-telling, aan het eind van de vorstperiode. Van november tot en met februari werden (voor onze begrippen) redelijke hoeveelheden Sperwers gezien. We hebben het idee dat door onze opzet van het tellen (dus veelal de buitengebieden) steeds enkele "dorps"Sperwers gemist worden. Op ons ei land is de Sperwer een wintergast, hoewel het vaak gaat om Nederlandse broedvogels. Langs de kust trekken in de herfst noordelijke Sperwers door. Daarom wordt vaak in november de "top"gehaald. Zo ook ditmaal. Misschien wel de sensatie voor ons tellers was de aanwezigheid van 81 Buizerds injanuari.'s Winters zwerft deze roofvogel uit over heel Nederland en komt dan ook in open landschappen. Daardoor kon het gebeuren dat sommigen met een oogst van meer dan 10 Buizerds in hun telgebieden thuis kwamen. Daarbij zaten plaatsen waar 4, soms zelfs 5 ex.tegelijkertijd in één blikveld werden gezien. In maart was het grootste deel al weer vertrokken naar hun broedgebieden in meer half-open land schappen. De prachtige Kuigpootbuizerd doet het vooral goed in winterse omstandigheden. Daarom washet niet vreemd dat in januari liefst 6ex. gezien werden. Grillig is het verloop van de stand van de Toren valk. Na een inzinking zit de Torenvalk weer in de lift. Een prima maand om ze te zien is altijd novem ber. Enkele jaren geleden (november '92) werden 75Torenvalken geteld.Waarschijnlijk het hoogste aantal na de D.D.T. affaire. Na 1992 volgde een in zinking. Het herstel kwam in 1995. En ook de stren ge winter van '95/'96 heeft de opmars niet kunnen stuiten.want afgelopen winter waren er weer wat meer. Het is te hopen dat de Torenvalken ook deze winter goed zijn doorgekomen. Dat zullen we ech ter pas in het komend telseizoen weten. Ook weer één van die zaken die het georganiseerd tellen zo interessant maken. Wat regelmatiger dan voorheen worden Smelle- ken waargenomen, maar waarom dan in december niet één ex. op de formulieren voorkwam, is vreemd. Was het toeval of voorvoelden de Smelle- ken de naderende vorst, gingen zij hun wegtrek kende prooi in de vorm van Graspiepers en Veld leeuwerikken achterna? Soms zien we een late Boomvalk. Dat was nu in oktober. Maar één Boomvalk maakt geen lente, wel winter zoals zou blijken. Verheugend was weer de aanwezigheid van Slechtvalken op Goeree-Overflakkee. In oktober zelfs 5. In de Koudenhoek 1in polder Den Bommel 1 .polder Dirksland (nabij de Slikken van Flakkee) 1 en 2 op de Krammerse Slikken. Ook in de andere maanden werden regelmatig Slechtvalken gezien. Vrij regelmatig op de Kwade Hoek. Een andere bijzondere wintergast, de Zeearend, werd alleen buiten de tellingen gezien. Begin janu ari 1 ex. en begin maart ook 1 ex. Tabel 3. Waargenomen zwanen op Goeree-Overflakkee in de winter 1996-1997. Soort/datum okt. nov. dec. jan. feb. mrt. Knobbelzwaan 87 173 75 101 89 40 Kleine Zwaan - 507 508 27 32 - Wilde Zwaan - 7 5 151 - - Zwarte Zwaan - 5 2 1 - - Zwanen De Kleine zwanen arriveerden al vroeg. Meestal bouwt de groep zich dan steeds verder uit. maar nu was in november de hele club al compleet; zie ook het kleine verschil met de 508 ex. in december. De 52

Sterna | 1997 | | pagina 22