fx feet. We telden een dubbel aantal Vlaamse Gaaien. Het lijkt erop dat de toename van winterse Ek sters. Kauwen en Zwarte Kraaien tot stilstand is ge komen. De Bonte kraai heeft de weg naar Goeree- Overflakkee nog niet terug gevonden. Tabel 5. Waargenomen "volgsoorten" op Goeree-Over flakkee in 1996-1997 Soort/datum okt. nov. dec. jan. feb. nrrt. Kolgans 82 2843 10197 2559 762 82 Grote Zaagbek - 5 9 147 20 16 Goudplevier 566 2127 3229 - 2700 18347 Veldleeuwerik 31 3 6 3 22 36 Volgsoorten Het bureau Natuur van de Provincie Zuid-Hol land kiest de laatste jaren 4 soorten die extra be keken worden. De Kolgans volgen we zelf al jaren, maar een verrassende keus was de Grote Zaagbek. Van deze soort is bekend dat ze in winterse omstan digheden meer dan anders onze omgeving op zoekt. Dat kwam dus goed uit. Daarom werden in januari 147 Grote Zaagbekken waargenomen. Dat was niet eens het maximum want op 26 januari zwommen er 250 in de buitenhaven van Stellen dam. Het ijs veroorzaakte een uittocht van zoet naar zout water. De derde soort, de Goudplevier, reageert heel anders op kou. Dat bleek ook wel in januari, want er werd toen niet één Goudplevier geteld. Toch kun nen, bij zachter weer, enorm hoge aantallen Goud plevieren voorkomen,en dan vooral op de Slikken van Flakkee. We spreken dan van 35 tot 70 duizend ex. Afgelopen winter viel de top in maart. Van ruim 18.000 ex. verbleven 15.000 vogels op de slikken. De vierde volgsoort.de Veldleeuwerik houdt de gemoederen van de leden van de v.w.g. al geruime tijd bezig. Deze, vroeger, op onze landbouwgebie den zo veelvuldig voorkomende vogel, vergaat het de laatste jaren heel slecht. De Veldleeuwerik kan ook 's winters worden waargenomen. Slechts bij vorst worden ze gedwongen verder naar het zuiden te gaanDat was ook nu het gevalalhoewel zelfs tij dens de vorstperiode enkele ex. aanwezig bleven. Maar in maart zouden ze toch weer in flinke getale aan moeten komen om ons op te vrolijken met hun prachtige zang. In die maand werden maar 36 ex. geteld. Dat belooft niet veel goeds voor het broed- seizoen. Eigenlijk is de Veldleeuwerik kandidaat om vogel van het jaar van 1998 te worden. Om deze soort het hele jaar te volgen en uitgebreider onder zoek te doen. Het is echter niet te verwachten.dat het een vrolijk verhaal zal worden. De vogel van het jaar 1996. de Patrijs, deed het "goed"in onze tellingen. Door de manier van tellen kan het aantal niet representatief voor deze soort zijn. Evengoed werd in november een "nieuw re cord" voor één teldag bereikt. 77 Patrijzen werden toen doorgegeven. Wederom een aanwijzing dat het iets beter (iets minder slecht?) gaat met deze prachtige vogel. De vogel van het jaar 1997, de Grote Bonte Specht, kwam regelmatig voor in de tellingen. Ook voor deze soort is de te I ling lang niet dekkend, door het vrijwel ontbreken van gegevens uit de dorpen, maar bemoedigend was het voorkomen van de Grote Bonte Specht zeker. V.W.G. Goeree-Overflakkee mei 1997 P.S. We misten in de tellingen: Parelduiker, Roerdomp, Ijseend. Grote Zeeëend.Velduil. Ijsvogel. Oproep: Vogel van het jaar 1997 op Goeree-Overflakkee Vergeet niet uw waarnemingen van de Grote Bonte Specht door te geven aan Dick Wilbrink. J O - zwart r r°°d juveniel

Sterna | 1997 | | pagina 24