deze schelpdieren alsmede Kokkel en Witte boor mossel. Op dit strand zien we ook vaak doubletten van Tapijtschelp, waarmee we de invloedssfeer van de Grevelingen herkennen. Zandsuppletie Er is heel wat aan het strand van Schouwen ge morreld. De Kop is in 1991 gesuppleerd, het noor den in 1994. Renesse in 1995 en Westenschouwen in 1996. De winplaats in het geval van Renesse was de Middelbank.die van Westenschouwen was het Krabbegat. Ruig.l 995;Mond. Meded.:T.Maranus - R1KZ). Akliviteiten van eerdere suppleties zijn niet nagegaan. In oktober 1991 heb ik gezien dat de duinregel ter hoogte van Westenschouwen werd verzwaard/aangevuld.misschien dat dit werk bij de reeds genoemde suppletie hoorde. Het is niet ondenkbaar dat deze suppleties het schelpenstrand van Schouwen belangrijk hebben beïnvloed. Helaas kan ik niet aangeven of dat zo is en welke wijzigingen dat heeft gegeven. De vele bruine of blauwzwart gekleurde schel pen zijn een goede aanwijzing voor gesuppleerd materiaal. Veelal gaat het om uiterst algemene soorten die nog steeds talrijk aanspoelen, zij het dan min of meer vers en weinig of niet verkleurd. Fossiele soorten hebben doorgaans hun origine le kleur verloren enzijn verkleurd of ontkleurd. Bij een vondst op het strand van de hier toch al schaar se fossiele soorten is het moeilijk uit te maken of ze op natuurlijke wijze zijn aangevoerd of dat ze met het suppletiezand zijn meegekomen. Cijfers In de periode 1988-1997 heb ik het strand van Schouwen veertien maal bezocht, hetgeen totaal 103 soorten schelpen opleverde. De moeilijk deter- mineerbare erwtenmossels werden als een enkele soort geteld. Aanvullend werden nog 10 soorten gevonden die niet met zekerheid op naam gebracht konden worden; deze zullen verder buiten be schouwing blijven. Geletophet karakter van de soorten kon de vol gende globale indeling gemaakt worden: - circa recente soorten uit de Noordzee 59 - circa recente soorten uit de Oosterschelde 16 - fossiele mariene soorten 9 - circa recente soorten uit zoetwater 8 - fossiele soorten uit zoetwater 2 - circa recente soorten landslakken 9 Het Schouwse strand mag niet bijzonder rijk ge noemd worden, hetgeen zich laat verklaren door het beperkte aantal brongebieden. Dominant is de rol van de Noordzee, en in mindere mate die van de Oosterschelde. In de diepe geulen worden maar weinig geologische lagen aangesneden, die boven dien van relatief jonge ouderdom zijn. Zo komen fossielen van hogere ouderdom dan het Pleisto ceen nauwelijks voor. Exemplaren van hogere ou derdom zijn sterk verweerd en gehavend, hetgeen op natuurlijke aanvoer vanuit verafgelegen bron- gebieden duidt. De slecht determineerbare soor ten horen dan ook vaak tot deze groep. De geringe hoeveelheid zoetwater- en landsoor- ten spreekt voorzich. Aanvoer van schelpen vanuit rivieren is hier nauwelijks aan de orde. Andere bronnen zijn het uitgeslagen polderwater, geë rodeerde duingronden en geërodeerde zoetwater afzettingen. Schouwen is een goede vindplaats van mini- soortjesdie van ver aangevoerd kunnen zijn. 1 cm Kokkel var. clodiensis). Tekening:Harry Raad. Kokkel De Kokkel is een overbekende soort van haast alle Nederlandse stranden. Het is wel eens aardig om op de verschillende vormen te letten. Ik wil hier alleen ingaan op een vorm die ik tot de variëteit 'clodiensisreken. Uit de verzwaarde duinregel bij Westenschouwen kwamen talloze volwassen kok kels vrij met een vervorming,een indeuking aan de rand. De schelpen zijn nooit vers.Genoemde varië teit heeft de indeuking ook. maar deze schelpen blijven meestal onder de maat. Verse juveniele doubletjes vond ik ooit eens op Schouwen in 1970. Op andere stranden is deze vorm me nooit opge vallen. Plaats Uit de bovenstaande gegevens blijkt dat het strand van Schouwen gekarakteriseerd wordt door recente schelpen uit de Noordzee en uit de Ooster schelde, respectievelijk soorten van een ondiepe 36

Sterna | 1997 | | pagina 6